U kragujevačkoj galeriji „Rima”, u petak, 14. decembra, biće otvorena izložba posvećena slikarki Kosari Bokšan. U fokusu izložbe nalaze se jedinstveni likovni narativi u istoriji srpske i evropske moderne umetnosti, ciklusi slika „Ikara” i „Žena planina”.

Čuvena članica Zadarske grupe, Kosara Bokšan, bila je umetnica koja je podjednako pripadala srpskom, odnosno jugoslovenskom i francuskom kulturnom prostoru. Njen umetnički opus nastaje u Beogradu, Zadru i Parizu, od šezdesetih godina na relaciji Beograd-Pariz-Vela Luka, i različit je po svojoj stilskoj, tematskoj i konceptualnoj orijentaciji.

Jedina konstanta u njenom stvaralaštvu jeste posvećenost prirodi kao mestu boravka i stvaranja, kao uporištu inspiracije i prostoru slike. Ciklusi „Ikara” i „Žena planina” nastaju početkom sedamdesetih godina XX veka metodičnim istraživanjem odnosa između viđenog, doživljenog i simboličkog. Perceptivne datosti se kontinuirano preispituju doživljajem koji inicira likovnu interpretaciju.

Kosara Bokšan rođena je 1925. godine u Berlinu. Nakon tri godine porodica se preselila u Beograd. Umetničko obrazovanje stekla je u školi Mladena Josića na Kolarčevom narodnom univerzitetu, zatim u ateljeu Zore Petrović 1944. godine.

Upisala je Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu 1945. godine i bila u klasi Ivana Tabakovića. Zajedno sa suprugom, slikarom Petrom Omčikusom preselila se u Pariz 1952. godine. Samostalno je izlagala u Lilu, Parizu, Strazburu, Rimu, Beogradu, Zagrebu, Novom Sadu, itd.

Tokom svoje umetničke karijere učestvovala je na brojnim grupnim izložbama i važnim umetničkim smotrama poput Oktobarskog salona u Beogradu, Majskog salona (Salon de Mai) i Salona novih realnosti (Salon Realites Nouvelles) u Parizu.

Dve najznačajnije retrospektivne izložbe Kosare Bokšan organizovane su u Galeriji likovne umetnosti poklon zbirka Rajka Mamuzića u Novom Sadu 1990. godine i u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu 2001. godine.

Preminula je 2009. godine. Njena dela se nalaze u važnim privatnim i javnim kolekcijama u Srbiji i inostranstvu.

Izložba u galeriji „Rima” u Kragujevcu traje do 14. januara 2019. godine.