U Prvoj kragujevačkoj gimnaziji održano je revijalno takmičenje u konstruisanju i programiranju lego robota. Ukupno 16 učenika podeljenih u dva tima pokazali su svoja znanja iz elektronike i robotike, a ujedno i izvršili poslednje dorade svojih projekata i robota pred republičko takmičenje koje se krajem januara održava u Beogradu.

Učenici su ove godine u svojim prezentacijama mogli da budu znatno opušteniji jer su oba tima Prve gimnazije izborila učešće na državno prvenstvo, dok je prošlogodišnje takmičenje održano u Kragujevcu bilo izborno, pa je publika u borbi robota mogla da oseti i mnogo više napetosti, nervoze, a posle proglašenja pobednika bilo je i suza.

Takmičenje je trajalo sat vremena, a učenici su prezentovali projekat, imali timsku igru i po tri puta demonstrirali kako njihovi roboti savladavaju postavljene prepreke. Svi se sećamo kako je bilo zabavno igrati se lego kockama, ali gimnazijalci su pored dizajna pažnju morali da posvete i efikasnosti svojih robota. Tako su mehaničke delove i motor, koje nisu sami mogli da naprave, kupili, a sve ostalo su sami složili. Kako objašnjavaju, nije bilo teško jer su timove podelili na one članove koji su se bavili konstrukcijom robota i druge koji su ga programirali, a na izradi robota radili su skoro tri meseca.

Roboti su programirani da obavljaju određene zadatke, a kako je tema ovogodišnjeg takmičenja „Ljudi i životinje kao saveznici”, učenici su pokušavali da oslobode zarobljenu ajkulu, da premeste pčelu u košnicu i da uspešno urade slične zanimljive zadatke.

- Pravila igre su takva da učenici moraju sami da konstruišu robote, da istražuju i napišu projekat. Roboti su napravljeni od lego kocki i elektronskih delova koji su potrebni za njihovo upravljanje i kretanje, a učenici su na njima radili od septembra. Igra se sastoji od određenih prepreka i svaki tim mora da vodi računa da konstruiše robota koji je u stanju da ih pređe. Na ovaj način učenici stiču znanja i veštine koje su neophodne za 21. vek, od timskog rada i saradnje, preko rešavanja problema i njegove prezentacije, objašnjava Katarina Veljković, profesorka informatike i mentorka ovih nadarenih učenika.

Najveći broj ovih đaka dolazi iz sekcije primenjene fizike i eletronike koja broji oko 30 članova. Reč je o učeničkoj organizaciji u kojoj učenici trećeg i četvrtog razreda, koji su ujedno i polaznici seminara Primenjene fizike i elektronike u Petnici, kao mentori pomažu učenicima nižih razreda u izradi projekata i predstavljanju rezultata.

- Sastajemo se dva puta nedeljno, utorkom u 20 časova, kada imamo predavanja iz oblasti kojom se bavimo i subotom u podne kada radimo na projektima. Svaki učenik radi na projektu iz oblasti koju sam izabere, elektronika, robotika, programiranje i cilj je da projekti budu gotovi do Festivala nauke. Uglavnom radimo samostalno, a profesori se uključuju u rad i pomažu nam kad se plasiramo na neko takmičenje ili festival, objašnjava Milomir Stefanović, učenik trećeg razreda i jedan od polaznika ove sekcije.

Iako nije učestvovao u takmičenju, pomagao je timovima da konstruišu robote i kaže da je veoma zadovoljan njihovim konačnim izgledom. Zbog toga ne krije da od oba tima očekuje da se pobednički vrate iz Beograda, sa nagradama, ali i izborenim plasmanom na Evropsko prvenstvo. Taj plasman kragujevački učenici će potražiti u borbi sa još 14 timova, sastavljenih od srednjoškolaca iz Srbije.