Predstava „Ledene doktrine – varijacije na temu nacističke retorike”, pozorišne trupe Metanoia Artopedia, iz Segedina, gostuje u ponedeljak, 23. aprila, od 20 sati, u kragujevačkom SKC-u.

Predstava je prvenstveno je nastala sa ciljem da senzibiliše današnju omladinu na opasnosti nacističkog govora mržnje, pokazujući kako se mogu prepoznati njegovi elementi u današnjem svakodnevnom govoru.

Predstava bira neobično estetsko predstavljanje Holokausta. Umesto na perspektivu žrtava, fokusira se na počinioce, odnosno na njihov način razmišljanja i upotrebu jezika, na jezičku propagandu koju je Viktor Klemperer, književnik iz Drezdena koji je preživeo Drugi svetski rat, nazvao LTI (Lingua Tertii Imperii – Jezik Trećeg rajha), dovoljno snažnu da masovno zamuti razum prosečnog građanstva, da ih načini ubicama ili kolaborantima u ubistvima.

Tekst predstave je slobodna interpretacija različitih dokumenata iz tog perioda: predstavljeni su citati iz memoara preživelih (dr Mikloš Njisli, Viktor Klemperer, Perla Ovic), ali osnovu teksta čine govori i izjave nemačkih i mađarskih počinioca koji su odgovorni za genocid (Hitler, Himler, Ajhman, Laslo Endre, Mikloš Horti). Pored nacističkih tekstova 30-ih i 40-ih godina, u predstavi je prisutna i današnja manifestacija ekstremne desnice, koja dospeva u javnost preko neimenovanih komentara na blogovima i internetskim forumima, kao i kroz izjave pojedinih javnih ličnosti.

Predstava „Ledene doktrine” oblik je specijalne otvorene dramaturgije: gledaoci popunjavaju sociološki upitnik, koji omogućava evaluaciju predstave iz perspektive publike.

Reditelј i scenarista je Zoltan Perovič, a saradnici su Andrea Erdelј Perovič, Agneš Krasnahorkai, Vera Varga, Silard Sokol, Kopanj Jerkuš, Dora Varga Sič, Mate Virag.
Kostime potpisuje Ana Čuri, kartonske figure pripremio je Atila Kiš Etele, a sociološki upitnik Đula Lenčeš.

Gostovanje je ostvareno u okviru saradnje Studentskih kulturnih centara Srbije - Novi Sad, SKC Kragujevac i Doma kulture Studentski grad.

Ulaz na predstavu je 200 dinara, a uz indeks i đačku knjižicu ulaz je slobodan.