Zvanična grejna sezona završava se 15. aprila, ali u zavisnosti od vremenskih uslova, toplane imaju zakonsku obavezu da greju do 3. maja. Iz Ministarstva energetike poručuju da se cene grejanja ne menjaju, jer je kontrola pokazala da su, za sada, u skladu s Uredbom Vlade i cenama energenata.

Zbog hladne zime, u grejnoj sezoni koja je na izmaku, sve toplane beleže rekordnu potrošnju gasa i mazuta. Građani sve redovnije plaćaju račune za grejanje, ali neke toplane i dalje guše stara potraživanja.

Posle decenijskih gubitaka, već drugu godinu, većina toplana posluje pozitivno, kažu u Ministarstvu energetike. Olakšanje je to što je i u većini gradova i opština cena grejanja konačno tržišna.

- Ja se potpuno slažem da ne mogu svi građani Srbije da plate ekonomsku cenu, ali ne može se to pitanje rešavati kroz socijalnu cenu pa da svi i koji možemo i koji ne možemo plaćamo socijalnu cenu. Cena mora biti ekonomska a kroz sisteme subvecija koji su u mnogim gradovima u Srbiji već solidno razvijeni, moraju se subvecionisati te kategorije stanovništva, rekao je za RTS Zoran Predić, državni sekretar Ministarstva rudarstva i energetike.

U narednom periodu, lokalne samouprave, zajedno sa toplanama, tehnički moraju da unapređuju daljinske sisteme - kako bi grejanje bilo još kvalitetnije.