Trećina građana Srbije priznalo je da je bar jednom u proteklih godinu dana dalo mito saobraćajnoj policiji, a novac su nudili i u zdravstvu, obrazovanju, na sudovima i u javnim službama koje izdaju određena dokumenta.

To su rezultati istraživanja „Global barometar korupcije 2015/2016” koje je sprovela organizacija Transparentnost Srbija.

Svake godine oko 374.000 slučajeva korupcije ostane neprijavljeno, pa je za Srbiju po rečima Nemanje Nenadića, programskog direktora ove organizacije, prioritet da se potencijalni prijavljivači informišu o mogućnostima za prijavu, ali i zaštiti.

Kako naši sugrađani nemaju naviku da prijavljuju korupciju, broj prijavljenih slučajeva je ispod jedan posto, a broj optuženih i kažnjenih za ovo krivično delo još je manji. Godišnje se za primanje/davanje mita podnese samo 220 krivičnih prijava, dok je taj broj veći za zloupotrebu službenog položaja i iznosi 3.000 prijava.

Ovi podaci slični su za većinu zemalja u regionu, pa je tako svaki treći Albanac ponudio mito saobraćajnoj policiji, dok je stepen podmićivanja najviši u Bosni i Hercegovini.

Najveći problem sa davanjem mita u zdravstvu ima Albanija, Rumunija i Mađarska, dok je Srbija na nivou proseka u regionu (14%). U ovoj oblasti je najbolja Slovenija, sa samo 2% slučajeva korupcije.

Što se tiče korupcije u obrazovanju, Srbija je u toj oblasti ispod proseka u regionu, a najviše problema imaju Albanija i Rumunija.