Srbija je prva na listi po siromaštvu u odnosu na sve zemlje Evropske unije, naveo je na panel diskusiji održanoj na Ekonomskom fakultetu u Beogradu profesor Mihail Arandarenko.

Odmah iza naše zemlje nalaze se Bugarska, Portugalija i Makedonija.

Po njegovim rečima, četvrtina stanovništva živi sa mesečnim primanjima od 15.400 dinara i tako se nalazi u stanju relativnog siromaštva. Za smanjenje ovog procenta potreban je ne samo privredni rast, već i smanjenje nejednakosti u dohocima, kako bi što više ljudi moglo da učestvuje u ekonomskom, socijalnom i kulturnom životu zemlje.

Potrebno je promeniti i način na koji se meri siromaštvo, budući da Srbija još uvek ovu pojavu meri kroz koncept apsolutnog siromaštva, koje se definiše potrošačkom korpom u kojoj je minimum namirnica za preživljavanje.

Sa druge strane, u evropskim zemljama stopa siromaštva definisana je kroz relativno siromaštvo koji podrazumeva građane koji imaju primanja manja od 60 posto nacionalnog proseka.

Arandarenko je istakao da apsolutno siromaštvo nije karakteristika samo nerazvijenih zemalja i da je u Americi, čija je potrošačka korpa mnogo bogatija, izmerena stopa tog siromaštva od 12,7 posto.

U Srbiji je 2016. godine stopa apsolutnog siromaštva sa dohotkom ispod 11.700 dinara bila 7,3 odsto, dok je u ekstremnom siromaštvu bilo oko 1,5 posto stanovništva.