Nejednakost prihoda u Srbiji je veća nego u bilo kojoj zemlji EU, ali i u Makedoniji i Turskoj, pokazuje novi izveštaj evropskog statističkog zavoda Eurostat. Srbija je i među evropskim zemljama sa najvišom stopom rizika od siromaštva.

U EU petina domaćinstava sa najvišim primanjima ima 5,2 puta viši raspoloživi prihod, odnosno prihod nakon oporezivanja i sličnih troškova, nego petina sa najmanjim primanjima, dok je u Srbiji ovaj odnos 9.

Od zemalja obuhvaćenih izveštajem, Srbija je zemlja sa najvećom nejednakošću, a sledi Turska sa razlikom od 8,7 puta, dok je u EU situacija najnepovoljnija u Rumuniji gde je ovaj odnos 8,3. U Srbiji, 20 odsto najbogatijih,  ima devet puta veći dohodak od 20% najsiromašnijih.

Raspoloživi prihod je iznos koji se može trošiti ili štedeti, odnosno prihod umanjen za poreze i slična davanja, i smatra se boljim pokazateljem životnog standarda od prihoda po stanovniku.

Izvesna razlika u primanjima smatra se pozitivnom, kao podsticaj za rad, inovacije i usavršavanje, ali se veliki raspon povezuje i sa siromaštvom, socijalnom isključenošću, i kriminalom, pokazuje izveštaj Eurostata koji se bazira na podacima iz 2015. godine. Najmanje razlike u EU beleže se u Slovačkoj i Češkoj – 3,5, dok je razlika ispod 4 i u Finskoj, Sloveniji, Švedskoj, Holandiji i Belgiji.

Austrija, Nemačka, Mađarska, Poljska i još neke zemlje spadaju u privrede sa razlikom u primanjima između 4 i 5, Italija i Portugalija su u grupi zemalja sa razlikom do 6, dok su razlike veće u baltičkim zemljama, Španiji, Grčkoj, Bugarskoj  Rumuniji.

Srbija spada u manjinu zemalja u kojima stariji od 65 imaju nešto veće prihode od mlađih, sa odnosom oko 1,1, a ovo je slučaj u šest zemalja EU – Luksemburgu, Grčkoj, Francuskoj, Španiji, Mađarskoj i Rumuniji, dok je u EU u proseku stariji imaju prihode na nivou 93% ostalog stanovništva.

Situacija je najnepovoljnija u Estoniji, Letoniji, Bugarskoj, Litvaniji, a slede Malta, Danska, Švedska i Belgija, gde stariji imaju ispod 80% prihoda ostatka stanovnišva.

Napominje se da bi nizak odnos mogao da bude odraz visine penzija.