Ambasador Češke Tomaš Kuhta kazao je da su privrednici iz regije Visočina u Češkoj pokazali interesovanje da se upoznaju sa uslovima poslovanja u industrijskim zonama i da će tim povodom u aprilu doći u posetu Kragujevcu.

Kuhta je rekao da ima od 10 do 12 kompanija iz regije Visočina zainteresovanih za ekonomsku saradnju i investiranje u Šumadiji.

Prema njegovim rečima, radi se većinom o kompanijama iz sektora prerađivačke, odnosno mašinske industrije.

- Za češke kompanije je značajno što Kragujevac ima dugu industrijsku tradiciju, ali i stručnjake i tehnički obrazovane mlade ljude koji bi mogli da budu uposleni, naveo je Kuhta.

On je novinarima kazao da će posetu delegacije privrednika iz Visočine Kragujevcu u aprilu predvoditi predsednik te regije.

Prema rečima Kuhte, u Kragujevcu do sada nije bilo investicija čeških kompanija, dok na nivou Srbije ima nekoliko.

Najveći češki ulagač u Srbiji je „PPF” koja je kupila Telenor, zatim u kruševačkom „14. oktobru”, koji ima 350 zaposlenih, češke firme učestvuju i u izgradnji studija za filmsku industriju, a u Vojvodini ima firmi u industriji hrane.

Ambasador Češke je rekao da će se nastaviti dugogodišnja saradnja Kragujevca i Južnomoravske regije.

Kuhta je danas u Kragujevcu prisustvovao otkrivanju i osveštavanju restauriranog nadgrobnog spomenika Čeha Josifa Brodila na Starom vojničkom groblju u Šumaricama.

Brodil je bio komandant muzike Kragujevačkog garnizona i osnivač civilnog Kragujevačkog muzičkog društva, a poginuo je u Prvom balkanskom ratu 1913. godine.

Spomenik je obnovljen pošto je pronađen u depou Narodnog muzeja, a njegovu restauraciju je uradio profesor Filološko-umetničkog fakulteta u Kragujevcu Slobodan Marinković.

Kuhta je posetio i Prvu kragujevačku gimnaziju i učenike koji pohađaju kurs češkog jezika u organizaciji Južnomoravske regije iz Češke.

On je obišao i Muzej „Stara livnica”, Staru skupštinu i Staru crkvu kao i Spomen-park "Kragujevački oktobar".