Gradski odbor Demokratske stranke u Kragujevcu pokrenuo je inicijativu da se u postojećoj zgradi kragujevačkog suda otvori nacionalni muzej Prvog svetskog rata.

- Preseljenjem suda u novu zgradu Palate pravde, ovaj velelepni objekat arhitekte Nestorovića ostaće prazan. Svojim reprezentativnim izgledom i pozicijom u centru grada, on zaslužuje da u njemu bude sadržaj od izvanrednog značaja kako za Kragujevac, tako i za celu Srbiju, ističu u kragujevačkom DS-u i dodaju da se u takvim okolnostima rešenje za muzej Prvog svetskog rata nameće kao najprirodnije.

Oni podsećaju da se u zgradi suda, nekada palati Okružnog načelstva, za vreme Prvog svetskog rata nalazila Vrhovna komanda srpske vojske. Kragujevac je bio ratna prestonica Srbije, a vojvoda Radomir Putnik je iz ove zgrade upravljao vojskom i pravio planove za Cersku i Kolubarsku bitku. U ovom zdanju je komponovana i prvi put izvedena pesma „Marš na Drinu” koju je kao službenik vrhovne komande, osmislio čuveni kompozitor Stanislav Binički.

U danima Prvog svetskog rata Kragujevac je bio ne samo ratna već i zdravstvena i epidemijska prestonica Srbije. U njemu je bila centralna bolnica za lečenje epidemije tifusa koja je zahvatila Srbiju 1914 i 1915 godine. Brojne savezničke misije iz Francuske, Engleske, Rusije, Škotske boravile su u Kragujevcu, a mnogi strani lekari i sestre su preminuli u Kragujevcu, boreći se sa epidemijom, o čemu svedoče spomenici na Starom varoškom groblju.

- Na nebu iznad Kragujevca u jesen 1914 godine načinjen je i pravi podvig, kada je artiljerac Raka Ljutovac poljskim topom oborio austrougarski avion koji je bombardovao grad. Bio je to prvi avion oboren u Prvom svetskom ratu od strane protiv-vazdušne odbrane, čime je Kragujevac ušao u istorijske anale čitavog rata. Iz Kragujevca je 1.300 kaplara, srpskih đaka i buduće intiligencije krenulo u Kolubarsku bitku, o čemu svedoči i spomenik u Šumaricama. U Kragujevačkom Vojno-tehničkom zavodu pravio se veliki deo naoružanja i municije koju je koristila srpska vojska, i bio je to najveći industrijski kompleks čitave Srbije tog vremena, navode u ovoj stranci.

Takođe, ističu i da su sve najveće srpske vojvode i generali poput Živojina Mišića, Stepe Stepanovića, Radomira Putnika bili kragujevački đaci, gimnazije ili drugih škola.

- Zato dileme oko mesta gde treba da bude muzej Prvog svetskog rata ne bi smelo da bude. Bio bi to i način da se vlast iskupi gradu Kragujevcu za otimanje Muzeja žrtava genocida i prebacivanje njegovog sedišta iz Kragujevca u Beograd, što je bio prvorazredni skandal, koliko god to vlast pokušavala da zataška i razvodni, objašanjavaju u DS-u,

Gradski odbor Demokratske stranke poziva lokalnu vlast da ovu inicijativu prihvati i da je podrži u institucijama koje o tome odlučuju. Ukoliko oni to ne žele, Demokratska stranka obećava da će istrajati na toj ideji kada bude u prilici da je realizuje.

Inače, u kragujevačkom DS-u kažu da se oštro protive idejama koje su dolazile do sada iz lokalne vlasti o pretvaranju zgrade suda u biblioteku ili arhiv, jer se za takve namene uvek grade posebni objekti koji mogu da podrže specifičnu sadržinu takvih institucija

Takođe, dodaju da objekat suda ne treba da bude pretvoren u zgradu kojom bi se koristila gradska uprava, jer za tu namenu već postoje adekvatni objekti koji se ne koriste.