Učenici Prve Kragujevačke gimnazije, ali i đaci drugih škola u gradu na Lepenici, moći će do petka, 24. marta, da posete Interaktivnu izložbu o lažnim vestima. Izložba, koja je u ponedeljak svečano otvorena u holu Prve kragujevačke gimnazije, se sastoji od četiri „totema“ koji stoje u prostoru i učenicima nude odgovore na pitanja: zašto su lažne vesti loše iako su zabavne, šta su dezinformacije, ko najčešće širi lažne vesti, kakva je uloga u svemu tome influensera i poznatih ličnosti.

Na ovaj način Savet za štampu, koji je i organizator izložbe, želi da mlade Kragujevčane pre svega nauči da prepoznaju medijske manipulacije, ali i predoči im šta su pravila etičkog izveštavanja i zašto je važno kvalitetno informisanje.

- Istraživanja, ali i iskustva u radu sa mladima pokazuju da se mlada generacija danas manje informiše putem medija, da im ne veruje mnogo i da ume da prepozna medijske manipulacije. Sa druge strane dezinformacije i medijske manipulacije mladi znatno teže uočavaju kada ih plasiraju poznate ličnosti, jutjuberi i influenseri, koji su im inače glavni izvor informisanja. Upravo zato je tom vidu medijskih manipulacija posvećen jedan od segmenata ove izložbe, rekla je Marija Obrenović, novinarka portala Pressek i članica Upravnog odbora Saveta za štampu.

Da je ovakav način popularisanja kvalitetnog izveštavanja značajan za malde smatra Slavica Marković, direktorka Prve kragujevačke gimnazije.

-   Ono što je za nas jako važno i za naše nastavnike jeste da obogate svoj program nastave i učenja kada je u pitanju izborni program jezik, medija i kultura. U ovoj školi 345 učenika prvog i drugog razreda pohađa nastavu iz ovog izbornog ptrdmeta. Zato će ovo svakako biti tema na časovima ovog predmeta i nastavnici će sigurno na najbolji način iskoristiti mogućnost da povežu ovo što su mogli na ovoj izložbi da vide sa onim što je tematski predviđemo za nastavu tog predmeta, rekla je Marković

U pitanju je inače putujuća izložba koju je do sada videlo preko 4.800 učenika u Nišu, Loznici, Beogradu i Smederevu i ima svoj Instagram profil da bi učenici mogli da podele sa drugima svoja iskustva sa lažnim vestima i problemima sa kojima se sreću na internetu. https://www.instagram.com/laznevestiizlozba/

Pored toga, Savet za štampu poklonio je 30 primeraka "Leksikona medijske pismenosti" koje će nastavnici i učenici ove škole moći da koriste na časovima jezika, medija i kulture.

Inače, Savet za štampu je nezavisno, samoregulatorno telo koje okuplja izdavače, vlasnike štampanih i onlajn medija i profesionalne novinare. Osnovan je da bi pratio poštovanje Kodeksa novinara Srbije u štampanim i onlajn medijima i rešavao žalbe pojedinaca i institucija na sadržaje štampanih medija. U nadležnosti Saveta je i  medijacija između oštećenih pojedinaca, odnosno institucija, i redakcija, kao i iznošenje javnih opomena za kršenje etičkih standarda utvrđenih Kodeksom novinara Srbije.

Pored toga, Savet za štampu bavi se i edukacijom za postupanje u skladu sa Kodeksom novinara i radi na jačanju uloge medija u Srbiji.