Iz kragujevačke fabrike Zastava oružje, ovih dana stižu oprečne informacije.  Sindikati tvrde da je firma u dugovima i da stanje u fabrici nije održivo. Rukovodstvo nasuprot tome tvrdi da se izvozi na 5 kontinenata i da je oružje iz Kragujevca sve traženije na tržištu.

Naime, Dragan Ilić predsednik Sindikalne organizacije Zastava oružje Kragujevac, rekao je da se ova fabrika nalazi u vrlo nezavidnoj situaciji, i da iz godine u godinu beleži sve veće dugove.

Sa druge strane, direktor ove kragujevačke fabrike Mladen Petković, je rekao da ove godine „Zastava oružje” treba da realizuje ugovore čija je vrednost 90 miliona dolara.

Za portal Pressek Ilić je objasnio da Zastava oružje već nekoliko godina posluje sa gubicima. On je rekao da su poseban problem dugovi, odnosno kamata koja raste iz godine u godinu.

Dodaje, da je država odavno obećala konverzuju tih dugova, ali da se ništa nije desilo. Ukupan dug kragujevačke fabrike oružja, inače, trenutno „teži” između 16 i 17 milijardi dinara.

- Da bi se stvari promenile potrebno je odgovorno rukovođenje i konvertovanjem državnih obaveza, fabrika tone pod dugovima, odnosno pod kamatama, koje su ogormne. Ostaje nepoznanica zašto država ne reaguje zbog toga, rekao je Ilić za portal Pressek.

U ovoj kragujevačkoj fabrici kažu da dugovi postoje, ali da je fabrika likvidna. Dodaju da će i taj „balast” uskoro biti rešen.

- Dugovi trenutno ne opterećuju fabriku, i rešiće se konverzijom dugova. Taj proces je u toku i očekujemo da uskoro bude sve rešeno. Dugovi opterećuju bilanse, ali ne i preduzeće - mi smo likvidni, rekli su u Zastava oružju za portal Pressek.

Da podsetimo, Petković je u razgovoru za Politiku rekao da osim vojnog naoružanja, koje uglavnom kupuju afričke i azijske države, kragujevačka fabrika ostvaruje i sve bolje rezultate kad je reč o plasmanu lovačkog i sportskog oružja za kojim raste interesovanje na zahtevnom severnoameričkom tržištu.

- Dugoročan posao vredan 45 miliona dolara sklopili smo 2019. godine, ali smo ove godine sa partnerom „Zastava arms USA” potpisali i aneks ugovora kojim smo obezbedili dodatnih 15 miliona evra. Iako na tržištu SAD postoji velika konkurencija kad je reč o ličnom naoružanju, naši pištolji, poluatomatske i snajperske puške dobro se prodaju. U tom delu moraćemo da povećamo kapacitete, navodi Petković.

Proizvodi „Zastava oružja” su na raspolaganju kupcima u Evropi i Australiji, a dominantan vojni program plasira se na tradicionalna tržišta. Kragujevačka fabrika najviše izvozi u Saudijsku Arabiju, Kamerun, Ugandu, Burkinu Faso, Južnoafričku Republiku.

- Uglavnom sklapamo direktne poslovne aranžmane, sarađujemo i sa SDPR-om, a količine koje plasiramo preko privatnih trgovaca su beznačajne. Borimo se za kupce kao i svaka firma, samo što ne pravimo nameštaj, nego oružje, pa to ponekad izaziva probleme. Shvatam političare koji stalno vode kampanju, ali ne mogu da razumem da neko može da ide toliko daleko da ugrozi jednu od naših najvažnijih privrednih grana kao što je namenska industrija. „Zastava oružje” ima dugoročne ugovore koji garantuju održivost proizvodnje, sigurnost radnih mesta i primanja zaposlenih, rekao je direktor Petković, navodeći da prosečna plata u fabrici iznosi 55.000 dinara.

Sa druge strane, Dragan Ilić je rekao da radnici i Sindikati nemaju jasan uvid koliko je učešće privatnih trgovaca u ugovorima sa fabrikama odbrambene industrije.

-  To je na neki način i onemogućeno predstavnicima zaposlenih, čak i nama koji zastupamo društveni kapital u fabrikama, rekao je predsednik Sindikalne organizacije Zastava oružje Kragujevac gostujući na N1.

- Takve informacije stoje dalje od nas, i nismo u mogućnosti da sagledamo koju su firme preko kojih se izvozi i na koje destinacije roba ide, dodao je Ilić.

On je rekao i da je veliki broj kompanija koje se bave prometom oružja, i da je registovano 233 kompanije koje mogu da se bave prometom naoružanja i vojne opreme.

- Tržište raste, prepoznaje se interes da privatni trgovci preuzmu trgovinu oružjem, rekao je Ilić.

- Nama nije jasno definisano ko i gde izvozi robu u ovom trenutku, to je uvek bilo u nadležnosti Vlade, državnih organa, BIA, i sigurno da oni vode računa da se ne naruši ugled Srbije kao jedne od značajnih proizvođača vojne opreme, dodao je on.

Inače, najvažniji izvozni aduti kragujevačke fabrike su automatske puške M-05 i M-21, puškomitraljez M-84 i teški mitraljezi „kojot” i „hamer” koji može da se ugradi i na borbena vozila. Arsenal pešadijskog naoružanja bazira se na sistemima „mauzer” i „kalašnjikov”, a cevi su prilagođene poznatim kalibrima: 5,56 mm, 7,62 mm i 12,7 mm.

Novi mitraljez NATO kalibra je u završnoj fazi ispitivanja, a očekuje se i snabdevanje naše vojske modularnom puškom koja podržava i ruski kalibar.