Grad Kragujevac izdvojiće tokom ove godine nešto više od 3 miliona dinara za kontrolu kvaliteta vazduha u gradu, a još 1,2 miliona dinara biće utrošeno na izradu plana kvaliteta vazduha radi smanjenja štetnih posledica po zdravlje ljudi.

Prema Godišnjem izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine za 2019. godinu Kragujevac ima treću kategoriju kvaliteta vazduha zbog prekoračenja granične vrednosti za suspendovane čestice PM, koje nastaju kao posledica kombinovanog uticaja grejanja, saobraćaja i industrije.

Energana „Energetike“ jedan je od dominantnih izvora aerozagađenja u Kragujevcu još od 1975. godine, od kada se prate ovi parametri o čemu je portal Presek pisao u nekoliko navrata. (Vidi LINK)

Čak je i predsednik Srbije Aleksandar Vućić je prošle godine izjavio da je Kragujevac „jedan od pet najzagađenijih gradova u Srbiji, i da najveći problem predstavlja „Energetika”, ali i gust saobraćaj i 40.000 individualnih ložišta“. (Vidi LINK)

Kontola kvaliteta vazduha će, kako je navedeno u odluci Gradskog veća, podrazumevati sistematsko merenje imisije osnovnih i specifičnih zagađujućih materija poreklom iz stacioniranih izvora i izduvnih gasova motornih vozila.

Ukupan fond sredstva namenjenih zaštiti životne sredine za 2021. godinu iznosi 9,7 milona dinara.

Za monitoring alergenog polena u vazduhu koje je počelo krajem februara i traje do novembra biće izdvojeno 550.000 dinara, a za ispitivanje kvaliteta površinskih voda na reci Lepenici, nizvodno od Kragujevca i utvrđivanje nivoa zagađujućih materija 45.000 dinara.

Za kontrolu i zaštitu prirode, biodiverziteta i javnih zelenih površina odnosno održivo upravljanje prirodnim resursima  namenjeno je 100.000 dinara, dok je 400.000 opredeljeno za kontrolu i zaštitu zemljišta.

Kontrola i zaštita od buke koja se obavlja na šest mernih mesta u zonama odmora i rekreacije, pored prometnih saobraćajnica, gradskog centra, u zoni industrije, stambenoj i bolničkoj zoni planirano je 270.000 dinara.

Značajna sredstva 1,5 miliona dinara izdvojeno je i za edukaciju, promociju i popularizaciju zaštite životne sredine.