Kragujevčani koji su navikli da u proleće po nižim cenama nabavljaju ogrev ove godine dočekalo je neprijatno iznenađenje. Metar drva skuplji je za 50 odsto i to u odnosu na cenu koja je važila u špicu prethodne grejne sezone, skuplji su i ugalj i pelet.

Na „uličnoj berzi“ metar drva tokom septembra prošle godine koštao je između 42 i 45 evra, a na stovarištima 7.200 dinara. Ovih dana kod prodavaca lociranih kod pumpe u Stanovu metar drva košta od 60 do 65 evra, dok za metar drva na stovarištu treba izdvojiti najmanje 8.700 dinara. Iscepana drva koštaju na stovarištu 9.000 dinara, dok metar i po drva iscepanih i spakovanih na paletu iznosi 15.000 dinara.

Na stovarištu „Slava trans“ kažu i da je situacija sa ugljem prilično neizvesna.

- Iz rudnika Soko ugalj se ne isporučuje nakon nesreće koja se tamo dogodila, ne stižu ni jeftini ugljevi kolubara i kostolac, jer sve količine idu EPS-u za proizvodnju struje, kažu u „Slava transu“.

Najjeftinija vrsta uglja koja se u ovom momentu može kupiti na ovom stovarištu je obilić čija je cena 11.000 dinara. Kovin košta 12.500 dinara, pljevlja i štavalj 15.000 dinara, dok se resavica i banovići prodaju za 18.000 dinara po toni. Najskupljeg i najkaloričnijeg ruskog kamenog uglja kod kragujevačkih prodavaca nije bilo ni lane, a izvesno je da ga neće biti ni ove godine.

Pelet je takođe poskupeo. Najjeftinija tona peleta je 35.000 dinara, dok se najskuplja vrsta prodaje za 43.000 dinara. Početkom oktobra prošle godine njegova cena bila je od 24.000 do 28.000 dinara, a cene su počele da rastu već u novembru prošle godine.

Kragujevački prodavci za sada tvrde da je jedino izvesno da će cene ogreva ići gore.

Generalnog direktora Srbijašuma Igor Braunović rekao je nedavno medijima da su cene ogreva, pre svega drva i peleta neopravdano povećane, naglasivši pritom da kubik drva Srbijašume naplaćuju 4.000 dinara, a da ih trgovci preprodaju za 8.000 dinara.

- Što se tiče sirovine za jednu tonu peleta potrebno je nekih dva kubika. Maksimalno 8.000 dinara je potrebno za proizvodnju jedne tone peleta. Količina koju mi usmerimo ka proizvođačima peleta je dovoljna da se snabdeju svi potrošači trenutno u Srbiji. Možda čak i da malo pretekne, rekao je Braunović.

On je najavio sastanak sa kupcima na kojem će im reći da moraju da „prikoče” sa cenama ogreva jer će u suprotnom Srbijašume razmisliti kako će se ponašati u vezi sa isporukom. Proizvođači peleta pak kažu da Srbijašume kasne sa isporukom, pa su prinuđeni da kupuju sirovine po višim cenama, kao i da je cena struje znatno skočila, te je zbog toga i njihov proizvod poskupeo.