Žene zaposlene u kragujevačkoj fabrici Zastava oružje za 8. mart ove godine dobile su prigodne poklone. Nije, međutim, svim ženama na račun legla ista suma.

Fabrika je svim ženama uplatila po 2.000 dinara. Pored toga, svim sindikatima, na osnovu kolektivnog ugovora, dala je istu sumu novca za ovogodišnje poklone - još oko 2.000 dinara po članici. Kasnije su sindikati, na osnovu novca kojim su oni raspolagali u svojoj kasi, tu sumu povećavali za koju stotinu dinara. Kako su neke žene članice po nekoliko sindikata, a neke pak ne pripadaju ni jednom, nastala je prava zbrka.

Žene koje nisu članice ni jednog sindikata dobile su po 2.000 dinara od fabrike. Članice sindikata su pak dobile 2.000 dinara od fabrike, plus novčani poklon od sindikata, koji je doduše većim delom takođe finansiran sredstvima fabrike.

Uzmimo za primer da u jednoj kancelariji rade tri žene. Jedna je članica jednog sindikata, jedna plaća članiranu u dva, a jedna radnica je odlučila da se ne učlanjuje ni u jedan sindikat.
To ukratko znači da je jedna radnica (članica 2 sindikata) na poklon za Dan žena dobila skoro 8.000 dinara i par buketa cveća, jedna je dobila nešto manje od 5.000 i cveće, a treća je dobila samo 2.000 koje je dao poslodavac.

Dragan Milosavljević, predsednik Industrijskog sindikata Zastava oružje, objasnio je da su svi sindikati prema kolektivnom ugovoru od fabrike dobile oko 2.000 dinara. On je i dodao da je ovaj sindikat na sastanku upozorio da postoje i oko 80 radnica koje nisu članice ni jednog sindikata te postavio pitanje njihovog „tretmana”.

– Naš sindikat je na sastanku inicirao ovaj problem, pošto prema našoj evidenciji postoji oko 80 žena koje nisu članice ni jednog sindikata, ali nismo naišli na podršku ni poslodavca, ali ni kolega, rekao je Milosavljević.

On je dodao da je Industrijskom sindikatu ne žele da komentarišu da li je to diskriminacija, ali da smatra da nije u redu.

Dragan Ilić, predsednik Sindikalne organizacije Zastava oružje potvrdio je za portal Pressek da je poslodavac svakoj ženi dao po 2.000 dinara, a da su sindikati, svaki prema svojim mogućnostima, dali različito.

– Članice našeg sindikata dobile su od nas po 2.500 dinara. Ta sredstva obezbeđena su delom od članarina, a jedan deo dobili smo od fabrike prema kolektivnom ugovoru, kaže Ilić.

On smatra da u ovom slučaju nema diskiminacije, pošto sindikat ne može da da nešto što nema, a da svako odlučuje da li će biti član sindikata ili ne. Da li će plaćati članarinu ili ne.

Snežana Vasiljević, predsednica ASNS u Zastava oružju objašnjava da novac kolektivnim ugovorom nije namenjena za 8. mart, već da je prema kolektivnom ugovoru to pomoć sindikatima.

- Mi smo od fabrike dobili pomoć za sindikate, a taj novac smo mogli da potrošimo kako hoćemo. U ASNS smatramo sve žene jednakima, ako su naši članovi, kaže za naš portal Snežana Vasiljević.

Ona je dodala da su sve članice sindikata dobile cveće, kao i novac na račun.

– Koliko je novca izdvojeno za poklon je naša lična stvar, dodala je Vasiljević.

Ona smatra da nije fer što nisu sve žene dobile isti poklon, ali da članice sindikata plaćaju članarinu.

Takođe, objasnila je i da ASNS na sastanku sa menadžmentom fabrike postavio pitanje radnica koje nisu članice ni jednog sindikata, ali da su se drugi članovi sindikata samo nasmejali na to pitanje.

Zoran Marjanović sekretar sindikata Nezavisnost Zastava oružje potvrdio je da je fabrika pomogla sindikatima novčano, kako je i predviđeno prema kolektivnom ugovoru. Dodaje da su članice Nezavisnosti dobile novčani deo, cveće, a napravili su i malu zakusku sa grickalicama.

– Sindikat nije imao novac da podeli poklone i ženama koje nisu u članstvu, a poslodavac je svim radnicama dao isto, rekao je Marjanović, napominjući da smatra kako je trebalo da sve radnice dobiju iste poklone, pa i one koje nisu članice sindikata, ali da njegov sindikat za tako nešto nije imao novca.