Rekonstrukcija objekta Gradske tržnice u Kragujevcu provremeno je obustavljena. Prema informacijama koje je portal Pressek dobio od JKP „Šumadija“ razlog za obustavljanje radova su „izvesne nepravilnosti u radu” koje su uočene.

- Projekat je poslat na doradu, a čekamo i mišljenje Građevinskog fakulteta iz Beograda. Po dobijanju istog bićete blagovremeno obavešteni o svim detaljima vezanim za nastavak radova na ovom objektu, navodi se u šturom odgovoru na pitanja koje je portal Pressek poslao JKP „Šumadija”.

Iz JKP „Šumadija” nisu odgovorili da li će ovaj zastoj dovesti do probijanja i novog roka koji je ugovoren sa izvođačem radova. Podsećamo, kako je ovo preduzeće saopštilo ranije rok za rekonstrukciju tržnice je „125 radnih dana počev od 13. jula 2021. godine”.

JKP „Šumadija” nije odgovorila ni na pitanja da li će izvođač radova plaćati penale ukoliko bude probijanje rokova, te da li su penali za probijanje rokova definisani ugovorom koji je potpisan.

Gradski odbor Stranke slobode i pravde pre nekoliko dana je saopštio da je „grad odlučio da napusti dosadašnji projekat rekonstrukcije Tržnice”.

- Izmene koje će se desiti odnose se na odustajanje od podzemne garaže planirane ispod objekta, sa 53 parking mesta. Zatim, dva popularno nazvana „bunkera” izgrađena na zapadnom platou Tržnice, planirani za potrebe garaže biće uklonjeni. Najdiskutabilnija najava je da će nova namena podrumskog prostora Tržnice u kojem je trebalo da se nalazi podzemna garaža biti namenjena za supermarket jednog od poznatih maloprodajnih lanaca u Srbiji, navodi se u saopštenju SSP.

JKP „Šumadija” nije ni potvrdila ni demantovala ove navode.

Rekonstrukcija najstarije pijace na teritoriji grada Kragujevca, zelene pijace „Centar” započela je 22. maja i trebalo je da bude završena u decembru 2020. godine. Prema prvobitnom ugovoru cena radova bez PDV-a iznosila je 293 miliona dinara.

Pored rekonstrukcije matične zgrade i uređenja platoa, prema planu je trebalo da bude izgrađena podzemna garaža sa 53 parking mesta i nadstrešnica sa izdvojenim mlečnim paviljonima.

Radove na rekonstrukciji pijace usporilo je obrušavanje dela zida u julu prošle godine. U međuvremenu je, pak konstatovan još jedan problem - Zavod za zaštitu spomenika kulture utvrdio je da projektnom dokumentacijom nisu u dovoljnoj meri obuhvaćeni radovi na sanaciji fasade matičnog objekta. Činjenica da dodatni radovi na fasadi nisu bili predviđeni uzeta je, inače, za razlog za produžetak ugovora. I cena radova porasla je, u međuvremenu, na 333.836.300,51 dinara bez PDV-a. (Vidi LINK)

Odbornik Slađan Rakić iz Kragujevačke inicijative više puta je tokom sednica lokalnog parlamenta skretao pažnju na probleme u izvođenju radova, ali i u samom projektu.

– Nadkriveni plato na kome treba da budu postavljene tezge liči na „muzej stubova”. Pri tom kao da niko nije gledao gde idu stubovi, gde idu tezge, a gde mlečni paviljon, gde idu vrata i prozori na paviljonu, niti raspored tezgi. Zato se sada stubovi koji drže nadstrešnicu nalaze tik uz vrata ili preko prozora mlečnog paviljona. Tezge su stigle, a broj tezgi koji je kupljen ne može da se uklopi u postojeće stanje. Stepenice unutar tržnice su srušene, pa se postavlja pitanje šta će biti sa galerijom unutar pijace. Za ovo što je urađeno neko treba da odgovara svojom pokretnom i nepokretnom imovinom, zaključuje Rakić.

I kragujevački odbor Narodne stranke ranije je rekonstrukciju gradske tržnice definisao kao „primer nefunkcionisanja institucija zbog čega ceh plaća kulturna baština Srbije i građani Kragujevca”.

Ukazivali su i da na gradilištu nema radnika mesecima unazad, a da je grejs period za otplatu kredita prošao i da je u julu stigla prva rata za naplatu u iznosu od 30.000 evra. Postavljali su i pitanje ko će da plaćati rate kredita kada je biznis planom predviđeno da se kredit isplaćuje prihodom tržnice.

Iz JKP „Šumadija” portal Pressek nije dobio ni odgovor za koliko je smanjen prihod JKP Šumadija tokom 2020. godine zbog rekonstrukcije tržnice. Podsećamo da je u jednoj od ranijih skupštinskih odluka vezanih za ovo preduzeće navedeno da je gubitak ovog preduzeća za 2020. godinu, iznosi 188.255.145,12 dinara, te da je on rezulatat pada prihoda zbog obustavljanja delatnosti javnih parkirališta, pijačnih usluga i gradskog prevoza putnika tokom vanrednog stanja, prestanka rada Pijace „Centar” zbog rekonstrukcije, pada prihoda od održavanja ulica, ali i većih troškovi sporova i jubilarnih nagrada.

Zelena pijaca „Centar” sagrađena je davne 1929. godine, pod zaštitom je države i zauzima najreprezentativniji deo Miloševog venca. Kakva će biti njena sudbina, ostaje da se vidi.