Škola u kragujevačkom naselju Male Pčelice konačno je pre desetak dana dobila adekvatno grejanje. Radilo se ove godine i u školama „Stanislav Sremčević“, „Svetozar Marković“, „Radoje Domanović“, „Prota Stevan Popović“ u Čumiću... U neke od kragujevačkih škola majstori će ući naredne godine, a neke će na preko potrebne radove još morati da čekaju.

- Radovi na modernizaciji sistema grejanja trenutno se izvode u još dve škole - u Grošnici i u Resniku. U školi u Resniku završeno je projektovanje sistema grejanja na čvrsto gorivo, jer ne postoji mogućnost priključka na gas, kaže Dušan Aleksić, član Gradskog veća zadužen za obrazovanje.

Od ukupnog budžeta za obrazovanje koji iznosi 1,7 milijardi dinara, 1,1 milijarda namenjena je predškolskom obrazovanju, dok je tokom 2021. godine za osnovno i srednje obrazovanje utrošeno oko 600 miliona dinara. Osim u Resniku, Grošnici i Malim Pčelicama, radilo se ove godine i u školama „Stanislav Sremčević“, „Svetozar Marković“, „Radoje Domanović“, „Prota Stevan Popović“...

- Postavili smo tri prioriteta  jedan je da se saniraju toaleti u školama u kojima su u lošem stanju, drugi je modernizacija grejanja i treći je energetska efikasnost – zamena stolarije i uopšte energetska sanacija škola, kaže Aleksić.

Budžetom grada Kragujevca za narednu godinu za osnovne i srednje škole planirano je oko 647 miliona dinara. Pored sredstava za pokrivanje tekućih troškova, budžetom su planirani i različiti radovi u školama.

Za kompletnu energetsku sanaciju Osnovne škole „Mirko Jovanović“ predviđeno je 75 miliona dinara, za nabavku i ugradnju gasnog kotla u školi „Dragiša Luković Španac“ 7 miliona dinara. U  rekonstrukciju škole u Ramaći biće uloženo 10 miliona dinara.

- Škola u Ramaći zatvorena je pre 24 godine, a đaci nastavu pohađaju u prostorijama mesne zajednice, pri tom moraju da koriste poljski toalet koji je udaljen 30 metara. Uz sve to, za sve ovo vreme, niko nije mogao da kaže zašto je škola zatvorena i niko se time nije ni bavio, pa smo 1,8 miliona izdvojili iz budžeta i platili ekspertizu tla, kaže Aleksić.

Ekspertiza je pokazala da je tlo suvo, da može da izdrži rekonstrukciju, a dodatnim ekspertizama utvrđeno je i da je moguće raditi rekonstrukciju objekta.

Na rekonstrukciju čekaju i škole „Đura Jakšić“ i „Dragiša Luković Španac“.

- Škola „Đura Jakšić“ je u jako lošem stanju i zahteva potpunu rekonstrukciju, a nemamo drugi izvor finansiranja osim gradskog budžeta, pa ćemo je raditi fazno. Za narednu godinu smo planirali 7 miliona za rekonstrukciju dve učionice i toaleta, odnosno dela škole koji je namenjen učenicima prvog razreda.

Za rekonstrukciji škole „Dragiša Luković Španac“ u Beloševcu 2018. godine potpisan je ugovor sa kancelarijom za javna ulaganja. Rekonstrukcija nije počela, jer su prioriteti usmereni na objekte u zdravstvu. Za ovaj objekat neophodno je 1.900.000 evra što mi kao grad ne možemo da finansiramo, ništa ne bi značilo da se radovi izvode parcijalno, objašnjava Aleksić.

Budžetom za narednu godinu planirano je i 10 miliona dinara za investiciono održavanje Ekonomske škole u Kragujevcu, a do 2024. godine u održavanje ove škole biće uloženo još 38 miliona dinara.