Gradsko veće grada Kragujevca utvrdilo je predlog „Etičkog kodeksa ponašanja funkcionera” koji se sastoji od 12 načela kojima treba da se rukovode gradski funkcioneri, ali i direktori javnih preduzeća i ustanova.

Ovo je inače drugi put da grad Kragujevac usvaja isti akt. Prvi „Etički kodeks ponašanja funkcionera“ usvojen je još 2005. godine. Tri godine kasnije formirano je i Radno telo za praćenje primene kodeksa. Neke od zanimljivih odredbi kodeksa iz 2005. su, na primer, sugestija da se izbegava preletanje iz jedne u drugu stranku i klevetanje protivkandidata u izbornoj kampanji, te recimo da se zapošljavanje u javnom sektoru obavlja isključivo na osnovu stručnosti i sposobnosti.

U tada usvojenom kodeksu jedna od odredbi bila je i da „poštujući izbor birača, a naročito ako je izabran sa stranačke liste kandidata, izabrani funkcioner lokalne samouprave treba da izbegava da tokom svog mandata promeni stranku kojoj je pripadao u vreme izbora“.

Njime je takođe bilo definisano ponašanje kandidata u izbornoj kampanji. Tako je članom 10. propisano da kandidati u izbornoj kampanji „neće težiti da pribavi glasove birača na bilo koji drugi način osim ubedljivom argumentacijom“. Posebno je istaknuto da „kandidat neće pokušavati da pribavi glasove klevetanjem drugih kandidata, korišćenjem nasilja ili pretnji, zloupotrebom funkcije koju obavlja, niti pružanjem ili obećavanjem protivusluga“.

Jedna od odredbi kodeksa odnosila se i na zapošljavanje i unapređivanje. Pri zapošljavanju, raspoređivanju i unapređivanju zaposlenih funkcioner lokalne samouprave donosi odluke zasnovane isključivo na njihovoj stručnosti i profesionalnoj sposobnosti i u skladu sa ciljevima, mogućnostima i potrebama službe, navedeno je u članu 21.

Funkcioneri lokalne samouprave su takođe bili obavezani da „tačno i pravovremeno odgovarati na sve zahteve medija za davanje informacija vezanih za obavljanje svoje funkcije“.

Inače, kako je saopšteno, osnovna načela na kojima je novi kodeks utemeljen su vladavina prava i zakonitost, odgovornost, otvorenost, pristupačnost i transparentnost, savesno i domaćinsko upravljanje, lični integritet, poštovanje i učtivost.

Nažalost, Etički kodeks funkcionera lokalne samouprave ne predviđa nikakvu sankciju, jer je sankcija za nepoštovanje normi etike javne službe pre svega moralna, a posledično može biti i politička, kroz  gubitak poverenja koje funkcioner ima kod onih koje predstavlja – pre svega kod građana lokalne zajednice.

Predlog novog „Etičkog kodeksa ponašanja funkcionera” upućen je odbornicima Skupštine grada na razmatranje i odlučivanje i oni će ga razmatrati na prvoj narednoj sednici.