Kragujevački prosvetni radnici protestovali su danas na Đačkom trgu zahtevajući da nastavnici dobiju status službenog lica i da se hitno promeni zakonska regulativa. U Kragujevcu je nastava obustavljena u svim školama. U 28 škola u potpunosti, 2 škole su skratile časove na 30 minuta, a u 5 škola samo je nekoliko nastanika držalo nastavu. U dve specijalne škole nisu, zbog specifičnosti posla kojim se bave, mogli da prekinu nastavu, ali su njihovi predstavnici bili na današnjem protestu.  

Na prepunom Đačkom trgu poručili su da su materijalno ugroženi, ali da se nisu zbog toga okupili. Istakli su da je došlo zlo vreme i zato apeluju da im se sačuvaju život i zdravlje. Dodaju da su prosvetari poniženi, obezvređeni, nipodaštavani...

Milan Jevtić, profesor istorije, istakao je da su razne inspekcije više posmatrale i nadzirale prosvetare nego navijačke grupe.  

- Naša najbolja deca izbegavaju kao kugu fakultete i smerove na kojima se obrazuju budući nastavnici. Zašto – pa ne žele da krenu našim stopama, istakao je Jevtić.

On je dodao da su nastavnici danas zaronjeni u čitavo more papira i pedagošku dokumetaciju i jedino na osnovu debljine te dokumetacije vrednuje se kvalitet rada jednog nastavnika.

- Sada smo i fizičku ugroženi, naglasio je Jevtić.

Marija Blagojević, profesorka srpskog jezika, istakla je da su mnoge kolege odustale od prosvete, jer nisu hteli partijsku knjižicu, a oni nisu ništa uradili da ih zadrže.

- Naši učenici danas više veruju starletama nego nama. Ne veruju nam jer nikada do kraja nismo izdržali u borbi za svoje ciljeve i nismo im pokazali da obrazovanje podrazumeva i imanje obraza i hrabrosti. Nastavnik ne vaspitava metodama i tehnikama, već delima, a ne rečima. Naši nedostaci se vide na našim učenicima, istakla je Marija Blagojević

Ona je dodala da ako sada prosvetni radnici nešto ne učine biće saučesnici u konačnom uništavanju prosvete.

- U ovoj borbi moramo biti  beskompromisni i i jedinstveni. Ako sada odustanemo i uplaše nas smanjivanjem plate, onda nismo zaslužili ni ove koje sada imamo, zaključila je Blagojević.  

- U obrazovnom sistemu Srbije sada ne postoji apsolutno nijedan način da se nasilje spreči i sankcioniše. Najteža kazna koju učenik u srednjoj školi može da doživi je da bude isključen. On će se samo upisati u drugu školu, završiće je i nastaviće da vrši nasilje. U osnovnim školama čak ni izbacivanje nije opcija. Ako je država obezbedila status službenog lica čitaču struje EPS-a, mora i nama, istakla je Ljiljana Miletić, predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Kragujevca.

Današnji protest ima samo jedan zahtev, a to je da hitno otpočnu pregovori za dobijanje statusa službenog lica za zaposlene u obrazovanju.

Prosvetni radnici odredili su i rok – da pregovori počnu najkasnije do 15. decembra.

Inače, nakon skupa ispred Prve kragujevačke gimnazije prosvetari su krenuli ka zgradi Školske uprave, gde su želeli da uruče svoje zahteve načelniku. Kako su istakli, sve kancelarije su bile prazne. Potom su, nakratko blokirali saobraćaj u Ulici Save Kovačevića.

Da podsetimo, povod za ovaj štrajk je slučaj nasilja nad nastavnicom iz Trstenika, kojoj su đaci izmakli stolicu, nakon čega je ona pala. Učenici su incident snimili, a potom i objavili video da društvenim mrežama.

U međuvremenu direktor Tehničke škole u Trsteniku Milan Glidžić doneo je odluku o isključenju dvojice đaka M. M. (18) i N. Ž (17) nakon incidenta koji se dogodio u ovoj školi 9. novembra.

Inače, protest „Stop nasilju u školama”, organizuje Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije, kao reprezentativni sindikat u obrazovanju koji broji oko 30.000 članova.