Epidemija korona virusa najteže je pogodila dve zemlje u Evropi - Italiju i Španiju. Kako je ovih dana živeti u Španiji, kako su se Španci u uslovima vanrednog stanja spremali da dočekaju Uskrs, za portal Pressek piše Katarina Pavlović, dvadesetosmogodišnja Kragujevčanka koja već skoro 5 godina živi u Salamanki. Katarina je tamo završila je master studije, a trenutno se nalazi na trećoj godini doktorskih studija vladavine prava i globalnog upravljanja.

- Predsednik Vlade, Pedro Sanchez, je zbog pandemije korona virusa, uveo vanredno stanje, u petak 13. marta, na 15 dana uz mogućnost produženja. Ceo vikend smo imali da se pripremimo i organizujemo nabavku namirnica potrebnih za život u novonastaloj situaciji.

Uvedena je  zabrana slobodnog kretanja 24 časa za sve građane, osim u slučaju odlaska na posao, obavljanja veće kupovine, kupovine leka, ili posete lekaru. Zabranjeno je izaći da se kupi jedna stvar ili nekoliko stvari koje nisu primarne. Policija je na ulazu prodavnica, uzima račun i vrši kontrolu. (U Salamanki je bio slučaj da je jedan čovek izašao da kupi eksere, i on je novčano kažnjen sa 1.000 evra)

Penzionerima je preporučeno da ne izlaze iz kuće. Međutim, nije zabranjeno. Za njih važe mere kao i za sve ostale. Restorani, kafići, hoteli, radnje i tržni centri su zatvoreni; samo su ostale otvorene neke apoteke, prodavnice, banke i benzinske pumpe. Vlasnici mogu da izvedu svoje kućne ljubimce u bilo koje vreme, ali to mora da bude u blizini mesta stanovanja i bez dužeg zadržavanja. U suprotnom, bili bi kažnjeni.

Za kršenje zabrana predviđene su novčane kazne. Uglavnom, mere se poštuju. Policija je svuda na ulicama, zaustavljaju se automobili radi provere. U jednom autu, zabranjeno je prisustvo više od dve osobe, priča Katarina.

Škole i fakulteti su zatvoreni. Na fakultetima nema online nastave. Studenti mogu da se obrate putem imejla profesorima, ukoliko im je potrebno neko objašnjenje.

U Španiji, situacija je veoma dramatična, što se može videti iz novina i na TV-u. Trenutno ima oko 160.000 obolelih i oko 16.000 mrtvih.

Postoji na stotine video-snimaka na kojima se može videti kako su lekari očajni zbog situacije u kojoj se nalaze, govore da nedostaju respiratori, maske, zaštitna odela. Lekari rade od 16 do 20 sati bez pauze, nemaju slobodne dane.

Jedan lekar iz Granade, Jesús Candel Fábregas, na svojoj fejsbuk stranici, dnevno objavljuje šta se dešava u bolnici, moleći za pomoć. Takođe, u svojim video-snimcima stalno kritikuje vlast zbog nedostatka medicinskih sredstava i nepripremljenosti. On je organizovao prikupljanje donacija za kupovinu potrebnih medicinskih sredstava. U poslednjem video snimku doktor Jesús je objavio da je lekarima stiglo uputstvo da više ne smeju da se žale da nedostaje medicinski materijal i da iznose šta se dešava u bolnici. On je poručio predsedniku Vlade Sanchezu, i guverneru svoje provincije Andaluzije (koju je nazvao Vandaluzijom) da uputstvo neće poštovati jer ima pravo na slobodu mišljenja i kritiku vlasti. Za nekoliko sati ova njegova objava je dobila preko 20 hiljada lajkova.

Zbog celokupne situacije, sve češće se mogu čuti zahtevi da Pedro Sanchez podnese ostavku, jer vanredno stanje nije uvedeno na vreme. Prošle subote, građani su svoje nezadovoljstvo počeli da izražavaju tako što sa svojih  prozora i terasa udaraju u šerpe.

Sada je u Španiji uskršnja nedelja. Španci su poznati po organizovanju uskršnje nedelje u vidu procesija koje se organizuju po ulicama gradova. Kada je proglašeno vanredno stanje, pre skoro mesec dana, svi su se nadali da će do Uskrsa sve da se stabilizuje. Nijedan grad nije hteo da otkaže uskršnje procesije do poslednjeg trenutka kada su shvatili da će sve ovo da traje mnogo duže. Međutim, kako se sve moralo otkazati, Španci ovo doživljavaju kao najtužniji Uskrs. Postoji jedna grupa na fejsbuku, sa preko 220.000 Španaca koji su se organizovali da svaki dan do Uskrsa, svako objavi po neki snimak sa uskršnje procesije iz prethodnih godina.

U uslovima karantina, ja sam pronašla neki dnevni ritam, ostajući u komunikaciji sa dvema komšinicama: jednom slikarkom i jednom doktorkom u penziji. Zajedno spremamo hranu. Sa slikarom koja je mlađa osoba svakodnevno vežbam zumbu, igramo karte i slušamo i špansku i srpsku narodnu muziku. (Njoj su se veoma svidela „Ivanova korita“.) Kao najmlađa, jednom nedeljno odem u nabavku. Spremamo se da zajedno obeležimo prvo njihov Uskrs, a potom i „moj” Vaskrs. Zahvaljujući društvenim mrežama svakodnevno sam u komunikaciji sa porodicom i prijateljima u Srbiji, ali i kolegama sa mastera iz Latinske Amerike.  

Kako bi se lakše prebrodio ovaj težak period, u grupi na fejsbuku, stalno se razmenjuju mišljenja o celokupnoj situaciji, razmenjuju se recepti za kuvanje, postavljaju se slike iz svojih gradova...

Kako bi se na neki način narod oraspoložio, 30 poznatih muzičara iz Španije je obradilo pesmu RESISTIRÉ. Reč resistiré znači odupreti se, preživeti. Ova pesma je postala himna za trenutnu situaciju u kojoj se nalazi Španija. Za 5 dana, pesma ima preko 10 miliona pregleda. Ova pesma znači nadu da će sve ovo proći i da će narod Španije izaći kao pobednik.

Kako je izgledala sednica španskog parlamenta

Na osnovu Ustava, nakon isteka 15. dana, predsednik Vlade je morao da zatraži od Parlamenta da donese odluku o produženju vanrednog stanja za još 15 dana. Parlament  se sastao bez obzira na zabranu prisustva više od 5 osoba u javnom zatvorenom prostoru. Jedina razlika u odnosu na prethodne sednice Parlamenta jeste da su poslanici nosili maske i rukavice, i da je između njih postojala veća udaljenost. Nakon izlaganja jednog poslanika, govornica bi se dezinfikovala. Sada se očekuje da Parlament ponovo zaseda i da odluči o još jednom produženju vanrednog stanja.

foto:Francisco Martin Martin