Najveća komunalna preduzeća u Kragujevcu, JKP Šumadija i JKP Vodovod i kanalizacija, naredne godine neće dobijati subvencije iz gradskog budžeta, dok je Javno stambeno preduzeće, ako je suditi po njihovom poslovnom planu za 2022. godinu ozbiljno računa na ovaj vid prihoda.

JKP Šumadija u 2022. godini planira prihod od 2,61 milijardu dinara, ali ne i na subvencije iz gradskog budžeta. Naredne godine pak prihodi koje nameravaju da ostvare potiču od prodaje robe i usluga koje vrši ovo preduzeće, odnosno od odvoza smeća, naplate parkiranja, usluga grobalja i pijaca, održavanja i slično.  

Da podsetimo, 2021. godine ovom preduzeću je ipak bila nephodna „finansijska injekcija“ iz budžeta grada i to u iznosu od blizu 15 miliona dinara. 2020. godine subvencije ovom preduzeću iznosile su 40 miliona dinara. Naredne 2022. godine, kako navode u poslovnom planu, subvencionisanje iz gradskog budžeta neće im biti neophodno.

Subvencije iz budžeta ne planira ni JKP Vodovod i kanalizacija, već će prihod od 1,69 milijardi dinara takođe ostvariti prodajom svojih usluga. Kragujevački Vodovod ni tokom 2021. godine nije subvencionisan iz budžeta, dok je 2020. godine dobio čak 250 miliona dinara.

Jedino gradsko komunalno preduzeće koje ozbiljno računa na pomoć iz lokalnog budžeta naredne godine je Javno stambeno preduzeće Kragujevac, koje se bavi uslugama naplate komunalija. U planirane poslovne prihode za 2022. godinu JSP je uračunalo i 72.000.000 dinara subvencija iz gradskog budžeta.

Iznos subvencija veći je od ukupne sume koju će JSP zaraditi od usluge objedinjene naplate i čini 39,35% njihovih prihoda u narednoj godini. Od usluge SON-a pak prihodovaće 65.459.000 dinara (35,78% ukupnih prihoda JSP).

Doduše, treba pomenuti i da je iznos planiranih subvencija za JSP Kragujevac za narednu godinu manji, nego 2021. godine i to za 22 miliona dinara.

Državna revizorska institucija već godinama upozorava da se subvencije koje daju gradovi i opštine, umesto na unapređenje infrastrukture, mahom troše na finansiranje tekućeg poslovanja javnih preduzeća, kao što su isplate zarada, zaostala dugovanja za električnu energiju, neplaćeni porezi i doprinosi, otpremnine, pokriće gubitaka.

Subvencije iz gradskog budžeta do sada su se, kako je navedeno u obrazloženju, davale „kako bi se obezbedio kontinuitet u isporuci komunalnih usluga, funkcionisanje delatnosti preduzeća i privrednih društava, podizanje kvaliteta usluga, poslovanje bez gubitaka, povećanje obima posla, bolja infrastruktura, uvođenje novih tehnologija, racionalizacija troškova i broja zaposlenih u skladu sa standardima, kvalitetnije upravljanje, a sve u cilju unapređenja efikasnosti Preduzeća i potrebe korisnika usluga“.