U Kragujevcu, u dva najveća komunalna preduzeća JKP „Šumadija” i JKP „Vodovod i kanalizacija”, oko 220 radnika je radilo putem iznajmljivanja radnika preko agencija, a u decembru ove godine njihov status je još više pogoršan, navode u Savezu samostalnih sindikata Kragujevca u otvorenom pismu ministarki za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Dariji Kisić Tepavčević.

U ovom sindikatu dodaju da su radnici angažovani preko privremeno-povremenih poslova. Time su njihove zarade prosečno umanjene za oko 9.000 dinara, što stvara veliko nezadovoljstvo kod ovih radnika.

- Obraćali smo Vam se ukazujući na ovaj problem, ali Vi ćutite. Mi nećemo sa tim nikada da se pomirimo. Ljudi ne trebaju da se iznajmljuju, a pogotovo to ne treba da radi njihova država. Agencije za iznajmljivanje radnika ne stvaraju ništa, one samo prisvajaju tuđi rad. Ovako zaposleni radnici nemaju pravo na bolovanje, znajte njih pandemija nikako ne zaobilazi, navodi se u pismu koje potpisuje predsednik Jugoslav Ristić.

Uvereni da zakoni i propisi služe da građani Srbije dobiju bolju i jeftiniju uslugu, kao i da radnici budu zadovoljni, u ovom sindikatu ukazuju na težak položaj ovih radnika u Kragujevcu, koje doprinosi većim troškovima za građane i nesigurnosti radnika, što, kako kažu, nikome nije cilj.

- Da bi apsurd bio veći, najveći broj od tih 220 radnika jesu radnici koji su trajno potrebni ovim preduzećima (vozači kamiona smećara, prateći radnici na ovim kamionima, vozači radnih mašina, radnici na održavanju i dr). Predstavnici Lokalne samouprave nas uveravaju, da bi oni rado zaposlili te radnike u preduzećima za koja oni obavljaju poslove, ali da zbog zabrane zapošljavanja u javnom sektoru, odnosno novog Zakona o budžetu, to ne mogu da učine i da saglasnost za ta zapošljavanja neće dobiti od Vladine komisije koja odobrava nova zapošljavanja, stoji u pismu ministarki Kisić Tepavčević.

Kako je iz kragujevačkih komunalnih preduzeća u poslednje dve godine, otišlo više od 350 radnika, a da niko nije zaposlen, Savez samostalnih sindikata Kragujevca traži od ministarke da autoritetom svoje funkcije, utiče kod Vladine komisije koja odobrava zapošljavanje u javnom sektoru, kako bi ovi radnici zasnovali radni odnos u preduzećima za koja rade.

- Time bi se uštedeo i novac građana, jer se ne bi plaćale provizije Agenciji. Dobili bi smo zadovoljne radnike i njihove porodice, koje su ovakvim načinom zapošljavanja zabrinute za svoju budućnost, smatraju u sindikatu.

U Savezu samostalnih sindikata Kragujevca podsećaju ministarku, da ukoliko i dalje odluči da ćuti, kada su ovi radnici u pitanju, da političare plaćaju građani.