Od 1. januara naredne godine Kragujevčani će plaćati veći porez na imovinu, a stizaće im veći računi za vodu i odvoz smeća. Skupština grada Kragujevca saglasila se, na današnjoj sednici, da usluge JKP „Vodovod i kanalizacija“ poskupe za 35 odsto, a cena odvoza smeća za domaćinstva na gradskom području za 36,10 odsto, a za seoska područja 35,22 odsto.

Ovakva odluka izazvala je revolt mnogih Kragujevčana, posebno zbog činjenice da su odluke o poskupljenjima donete usred korona krize, usled koje mnogi strepe za egzistenciju.

- Sačuvaj bože, ovo samo ima u Srbiji. Nema poskupljenja od jedan ili dva posto, već 30 i više. Užas za ovaj narod. Niko ih nije glasao da bi ove procente podigli, ali šta ćemo sada, em korona, em visoki računi. Baš su pogodili vreme kada će tu odluku doneti, komenatriše Cica Katanić Glavonjić.

Da će podizanje cena komunalnih usluga biti veliki udar na penzionere smatra Kragujevčanka Verica Živanović.

- Voda, smeće, porez... Koliko li će to procenata biti od moje penzije? Najavljeno povećanje od 5% u mom slučaju iznosi 900 dinara. Dakle, mogu da se nadam ekonomskom padu. Ali ako vlast kaže da mi penzija nikada nije bila veća, biće da mi računica ne valja. Vlast ima ekonomske stručnjake, statističare i druge eksperte koji bolje od mene znaju kako živim i koliko mogu da podignu cene usluga i proizvoda, a da me ne ubroje u socijalno ugroženu kategoriju, kaže Verica Živadinović.

I dok javna preduzeća kao opravdanje za poskupljenje navode da cene nisu menjane od 2014. godine, a da je u međuvremenu povećana cena „ulaznih elemenata za obavljanje osnovne delatnosti preduzeća tj. sirovine - cene hlora, električne energije, goriva, komunalne opreme”, pojedini građani smatraju da se zapravo teret neracionalnog poslovanja i prekomernog zapošljavanja prebacuje na njihova pleća.

- Ne slažem se... Treba povećati cene bar za 50 posto... to je realno... i usklađivati cenu usluga kad god se primi nečija švalerka ili rođak u gradsku firmu u toku godine, bar jednom... moraju ljudi da prime platu... Bravo za gradske vlasti narod je glasao i molim porez, đubre, voda, da ne zaboravimo grejanje, ne znam zašto i oni nisu u paketu poskupljenja - tako je bravo... Samo napredno, TV taksa se ne računa i struja takođe. Srećna Nova godina, komentariše Dejan Tomić.

I u kragujevačkom odboru Stranke slobode i pravde smatraju da iza poskupljenje komunalija stoje neki drugi razlozi. 

- Štura obrazloženja komunalnih preduzeća o razlozima za povećanje cena usluga, podsećaju na obrazloženje gradskih čelnika o povećanju poreza na imovinu od pre neku nedelju. I laik može primetiti da se zaobilazi istina i da se pravi razlozi kriju svim raspoloživim sredstvima. A razlog je sledeći - treba vratiti skupe kredite koje su podigla komunalna preduzeća, a čija je isključiva namena šminkanje grada koji je u ozbiljnim problemima. To je glavni razlog džeparenja kućnih bužeta Kragujevčana, kaže Dalibor Jekić, predsednik kragujevačkog odbora SSP-a.

Prosečno kragujevačko domaćinstvo će, prema njegovim procenama, u proseku za 2021. godnu za plaćanje komunalija i poreza morati da izdvoji do 200 evra više nego u godini koju privodimo kraju.

- Ovo je nedopustivo, jer se očekuje da će usled Kovid krize oko 2.000 Kragujevčana u narednoj godini ostati bez posla, a da će onima koji budu zadržali svoja radna mesta standard značajno pasti, smatra Jekić. 

Marko Barać, član skupštinskog odbora za budžet i finansije je na sednici odbora jedini glasao protiv novih nameta građanima iz nadležnosti JKP „Šumadija“ i JKP „Vodovod i kanalizacija, a njegova odbornička grupa „Alternativa“ takođe je na sednici Skupštine grada glasala protiv poskupljenja.

Odbornička grupa „Zajedno za Šumadiju“ takođe je glasala protiv odluke o povećanju cene komunalnih usluga. Po mišljenju Ivice Samailovića, odbornika iz ove političke grupacije, gradska vlast trebalo je da nađe drugi način kako bi obezbedila normalno funkcionisanje gradskih javnih preduzeća.

Gradski odbor Demokratske stranke u Kragujevcu navodi da aktuelna gradska vlast teret krize koja je posledica pandemije, ali i pogrešne ekonomske politike, prebacuje isključivo na građane. Smatraju da sadašnja gradska uprava nema sposobnost da uveća prihode grada, bez da zavuče ruke u džepove građana.

Po rečima Nemanje Dimitrijevića, direktora JKP „Šumadija“ cena usluge odvoza smeća u Kragujevcu niža je nego u 60 gradova Srbije. Po njegovoj računici, koju je izneo obrazlažući razloge poskupljenja, prosečno domaćinstvo će naredne godine morati da izdvoji svega 112 dinara mesečno više nego do sada.

Nebojša Jakovljević, direktor JKP „Vodovod i kanalizacija“ osvrnuo se u svom izlaganju na problem naplate usluga, ali i na starost vodovodne mreže. Procena ovog preduzeća je da 150 miliona dinara prihoda od naplate planiranih za narednu godinu neće biti naplaćeno u dužem periodu, jer određeni broj građana i privrednih društava isporučene usluge neće platiti.