Sređivanje terena u Pivarskom parku i staze za prilaz Spomen parku u Šumaricama radiće se naredne godine zahvaljujući predlozima koje su Kragujevčani uputili gradskoj upravi tokom ovogodišnje javne rasprave o budžetu.  

Žitelji grada na Lepenici su u periodu od 17. do 26. oktobra mogli da daju svoje predloge na šta će se naredne godine trošiti novac iz gradske kase. Tokom javne rasprave stiglo je 16 predloga, a četiri su, kaže Nenad Stanišić, član gradskog veća zadužen za finansijje, već uvrštena u Nacrt odluke o budžetu za narednu godinu.

- Ono što je razlika u odnosu na prethodne godine je da će znatno veći broj predloga građana biti prihvaćen i implementiran u što kraćem roku, kaže Stanišić.

Zahvaljujući predlozima i sugestijama Kragujevčana novac će biti budžetiran za sređivanje prilaza Spomen parku iz pravca naselja Bagremar, kao i za sanaciju sportskog terena u Pivarskom parku.

Udruženje ljubitelja Pivarskog parka godinama već traži da se teren na Pivarčetu sredi. Uništilo ga je klizište pre više od deceniju, a od tada do danas Pivarci su organizovali nekoliko akcija pokušavajući da skrenu pažnju na problem.

- Veći broj građana tog naselja je tokom javne rasprave poslao predlog da se uradi sanacija sportskog terena u Pivarskom parku. Predlog je prihvaćen, pa će 10 miliona dinara biti budžetirano za tu namenu. U toku je izrada projekta sanacije, koji će pokazati tačnu vrednost radova, koji će biti izvedeni u 2023. godini, kaže Stanišić.

Naredne godine radiće se i rekonstrukcija staze za prilaz Spomen parku „21 oktobar“ i Spomeniku streljanim Slovacima iz pravca naselja Bagremar.

Usvojeni su i predlozi dva udruženja građana. 

- Imali smo predlog jednog udruženja da se uvećaju sredstva za programe zaštite životne sredine. Prošle godine je za taj konkurs bilo predviđeno 2,5 miliona dinara. Predlog je bio da se ta sredstva uvećaju za najmanje 20 odsto. Predlog smo usvojili te će za konkurs 2023. biti izdvojeno 3 miliona dinara, kaže Stanišić.

Šumadijski centar za građanski aktivizam Res publika i ove godine je tokom javne rasprave ponovio zahtev lokalnoj samoupravi da se preispita način, kao i visina sredstava koje izdvaja za javno informisanje. Predlog Res publike bio je da se budžet za medijski konkurs uveća sa 10 na 15 miliona dinara. Predlog je delimično usvojen.

- Sagledali smo koje su mogućnosti i sa sadašnjih 10 miliona, iznos namenjen sufinansiranju projekata kojima se ostvaruje javni interes u javnom informisanju biće uvećan na 12 miliona dinara, objašnjava Stanišić.

Kragujevčani su i ove godine tokom javne rasprave slali predloge da se asfaltiraju ulice, proširi vodovodna mreža, uvede javno osvetljenje... Ovi predlozi ne evidentiraju se direktno Nacrtom odluke o budžetu, već se prosleđuju Gradskoj upravi za komunalne delatnosti.

- Dobro je što su građani svoje predloge poslali, a mi smo ih već prosledili Gradskoj upravi za komunalne delatnosti. Uprava će početkom godine raditi plan sanacije i rekonstrukcije saobraćajnica, i oni će svakako imati u vidu i ove predloge, kaže Stanišić, dodajući da je prošle godine za asfaltiranje bilo planirano 200 miliona dinara, a za narednu godinu namenjeno je 300 miliona.  

Po Stanišićevim rečima ove godine je budžetom planirano i 15 miliona dinara za uvođenje javnog osvetljenja u ulicama u kojima do sada ono nije postojalo, tako da će tokom planiranja i ovi predlozi biti uvaženi.

Gradski većnik za finansije, inače, kaže da je delimično zadovoljan odzivom Kragujevčana da učestvuju u javnoj raspravi o budžetu.

- Učešće građana u procesu budžetiranja jeste rezultat rada gradske vlasti i nadležnih uprava. Veće učešće građana se mora zaslužiti, mora se zaslužiti poverenje. Građani moraju imati poverenja da taj proces nije samo formalne prirode i da nije da ti predlozi ne služe ničemu i da ih niko neće razmatrati. Mi moramo da zaslužimo poverenje.

Trudimo se i trudićemo se da ih animiramo. Uvedeni su novi načini javne rasprave. Produžili smo vreme trajanja javne rasprave. Na više načina mogu da nam se obrate. Imali smo i prezentaciju budžeta. Ono što je najbitnije u tom procesu je da veliki deo predloga bude prihvaćen i da mi to zaista uradimo, a ne da to ostane mrtvo slovo na papiru, zaključuje Stanišić.

Inače, grad Kragujevac već dve godine za redom na ovaj način uključuje građane u donošenje odluke o budžetu. Lane su Kragujevčani najčešće predlagali da se novac troši na rešavanje postojećih komunalnih problema u gradu, dok drugo mesto po brojnosti zauzimali su predlozi za rešavanje ekoloških problema.

Poslednju grupu predloga činili su predlozi za rekonstrukciju ili izgradnju potpuno novih objekata kao što su Dečiji kulturni centar, novo obdanište, moderan Klinički centar, uređenje hipodroma, izgradnja južne obilaznice, stadiona u Vinogradima ili saniranje nadvožnjaka u Ulici Dr Jovana Ristića.

U Nacrt odluke o budžetu za 2023. godinu, koji će iznositi 10.547.000.000 dinara, već su uvršteni neki od predloga koji su stizali prethodinih godina. (Vidi LINK)

 

Tekst je nastao u okviru projekta “Kragujevački mediji u službi građana- u potrazi za rešenjima”, koji se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD, a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora.