Prosečna plata u Kragujevcu, pokazuju najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku, iznosi 101.385 dinara bez poreza i doprinosa i za oko 7.000 dinara je manja od republičkog proseka.

Plate Kragujevčana su, doduše, za godinu dana su porasle za oko 12.000 dinara. Naime, 12 meseci ranije prosečna plata bez poreza i doprinosa isplaćena u Kragujevcu iznosila je 88.770 dinara.

- Rast bruto zarada u periodu januar-decembar 2024. godine u odnosu na isti period prošle godine iznosio je 14,2% nominalno, odnosno 9,2% realno, dok je prosečna neto zarada veća za 14,1% nominalno, odnosno 9,1% realno, saopštio je Republički zavod za statistiku.

Statistički podaci pokazuju da Kragujevčani zarađuju više od šumadijskog proseka, kao i da su im plate veće od onih u susednim gradovima poput Kraljeva, Kruševca, Čačka i Jagodine.

Sa druge strane kragujevačke zarade niže su od onih u Beogradu, Novom Sadu, Boru, Lučanima...

Najveće plate u Srbiji trenutno imaju stanovnici beogradske opštine Stari grad. Njihove prosečne plate su 195.061 dinara.

Većina građana Srbije, pokazuje statistika, zarađuje manje od proseka. Medijalna neto zarada u decembru 2024. godine iznosila je 79.624 dinara, što znači da je polovina zaposlenih zarađivala manje od navedenog iznosa.

Kako se izračunava prosečna plata?

Od januara 2018. godine Republički zavod za statistiku za obračun prosečnih zarada koristi administrativne podatke iz Poreske uprave.

Sve poreske prijave o plaćenim porezima i doprinosima na zarade uzimaju se u obzir, a prosečne plate se izračunavaju na osnovu obračunatih zarada za tekući mesec.

Prosečne zarade po opštinama odnose se na opštinu stanovanja, a ne na opštinu rada, kako je to rađeno ranije. Pa tako, na primer, ako neko živi u Kragujevcu, a radi u Beogradu, njegova plata ulazi u kragujevački prosek.

Obračunom koji se primenjuje od 2018. godine obuhvaćene su i zarade zaposlenih u vojsci i policiji, što pre toga nije bio slučaj, ali i zarade zaposlenih na privremenim ili povremenim poslovima.