Oko 3.500 Kragujevčana okupilo se sinoć na platou ispred Robne kuće u centru grada na protestu protiv rudarenja litijuma.

Protest, koji je trajao oko sat vremena, počeo je intoniranjem himne Srbije, a završio se uz zvuke pesme „Još uvek ima nade“...

Na protestu su govorili aktivisti Ljiljana Bralović iz Pranjana i Ivan Milosavljević Buki iz Petrovca na Mlavi, ističući da prostesti, koji se ovih dana održavaju širom Srbije nisu samo borba za Jadar, već i za celu Srbiju.

Ivan Milosavljević Buki naveo je „da je i istočna Srbija već pod okupacijom“.

- Ono što sprečavamo da se dešava u Levču, Rekovcu i ostalim mestima, uveliko se dešava u istočnoj Srbiji.

Skup je protekao bez incidenata.

Gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašič je veče pre održavanja protesta na lokalnoj televiziji izjavio da „protesti protiv rudarenja litijuma nisu građanski, već politički“.

- Pravi organizatori protesta su opozicioni političari koji se, zbog nedostatka sopstvenog programa, bave plasiranjem netačnih informacija i zloupotrebom javnih ličnosti u političke svrhe, rekao je Dašić i poručio građanima da imaju poverenja u državu.

Lider pokreta „Za Kragujevac - Znamo se” Miroslav Stojanović Džiga saopštio je pak da je vreme početka jučerašnjeg koncerta muzičara Slobodana Trkulje na Đačkom trgu tri puta menjano, kako bi se poklopilo sa protestom zbog najave iskopavanja litijuma.

Stojanović je u saopštenju ocenio da je „sramotno i bezobrazno” to što se u Kragujevcu koncert zakazuje u vreme održavanja protesta.

Vlada Srbije je, podsećamo, 16. jula ove godine usvojila novu uredbu kojom omogućava nastavak projekta izgradnje rudnika litijuma u dolini Jadra.

Ovaj projekat stopiran je pre dve i po godine, nakon serije ekoloških protesta protiv iskopavanja litijuma u Srbiji.

Njegovo ponovno pokretanje izazvalo je talas protesta širom Srbije.

Ministarstvo rudarstva i energetike saopštilo je prošle sedmice da se „na teritoriji Aranđelovca, Topole, Rače, Knića i Kragujevca aktivno je ukupno i samo šest istražnih polja, na kojima se istražuju mermer, gips, tehničko građevinski kamen, a ne kritične mineralne sirovine, u koje spada litijum“.