U okviru velike kampanje UNICEF-a pod nazivom „Tako mali da bi u srce stali”, koja je pokrenuta prošle godine, sa ciljem opremanja i modernizacije neonatalnih jedinica u Srbiji, grad Kragujevac je danas dobio novi inkubator.

Vesna Savić Đukić, šefica za saradnju sa poslovnim sektorom u UNICEF Srbija uručila je inkubator dr Dragani Ristić, načelnici Centra za neonatologiju UKC Kragujevac, a isporuci je prisustvovala i Jovanka Nikolić, predstavnica kompanije DOO Dijagoninvest Novi Sad, koja je zaslužna za ovu donaciju.

- Velika zahvalnost ide UNICEF-u jer je bio sa nama i u prethodnim godinama, a nesebično i posvećeno nastavlja da ulaže u razvoj i modernizaciju neonatalne nege u Kragujevcu, ali i u ostalim jedinicama u Srbiji. Pored inkubatora koji smo danas dobili, u junu ćemo dobiti dva reanimaciona stola od UNICEF-a koji zajedno sa nama, ostaje posvećen razvoju perinatalne i neonatalne nege u našoj zemlji. To je oprema koja nam je neophodna u svakodnevnom radu, oprema koja spašava živote najosetljivijih beba. UNICEF je partner koji nam obezbeđuje ne samo opremu najvišeg kvaliteta, već i ekspertsko znanje i posvećenost bez premca. Računamo na snažno partnerstvo sa UNICEF-om i u godinama koji dolaze, izjavila je načelnica Centra za neonatologiju UKC Kragujevac, dr Dragana Ristić.

U Srbiji se godišnje rodi 65 hiljada dece, od kojih je 4.000 rođeno prevremeno, a svakoga dana novih sedam beba zahteva neki vid urgentne podrške. Upravo je prevremeno rođenje odgovorno za više od 60% smrtnih slučajeva novorođenčadi.

Kampanju „Tako mali da bi u srce stali” podržalo je Ministarstvo zdravlja Republike Srbije, sa kojim UNICEF od 2017. godine intenzivno sarađuje na unapređenju rada neonatalne službe u Srbiji.

UNICEF će nastaviti sa nabavkom neophodne opreme i pružanjem podrške jedinicama za intenzivnu neonatalnu negu da dosegnu evropske standarde. To uključuje i sprovođenje principa porodično orjentisane razvojne nege kao vitalnog koraka ka poboljšanju ishoda u pogledu smrtnosti, bolesti i razvoja dece rođene pre vremena i sa zdravstvenim komplikacijama.

Prevremeno rođenoj deci neophodna je podrška i nakon izlaska iz bolnice, jer imaju veći rizik da kasne u razvoju i da imaju poteškoće u učenju. Stoga su angažovanje i rad sa porodicama radi lakšeg ranog prepoznavanja razvojnih kašnjenja i pravovremene intervencije najvažniji za zdravlje i budućnost deteta, posebno za decu koja su rođena pre vremena.