Da li su žene u politici realna snaga, odnosno neko ko zaista donosi odluke, ili su pak tu samo da popune kvotu, pitanje je koje se često postavlja, pogotovo nakon što je 2020. godine, uoči izbora promenom zakona  propisano da se na listama za parlamentarne i lokalne izbore od sada mora naći 40% manje zastupljenog pola.

Ako pogledamo saziv kragujevačkog parlamenta danas i pre četiri godine, moglo bi se reći da Kragujevčanke uzimaju sve veće političko učešće. U lokalnoj skupštini grada na Lepenici, koju čini 87 odbornika, u sazivu od 2016. sedelo je 30 odbornica, dok u aktuelnom imamo 8 odbornica više.

Kada su partije u pitanju, najviše poverenja ženama ukazala je Srpska napredna stranka, pa oko 45% odborničke grupe čine žene. Međutim, šefovanje odborničkom grupom ni jedna partija u aktuelnom sazivu gradskog parlamenta nije prepustila ženama. Od 14 odborničkih grupa, u 5 se žene nalaze na mestu zamenice šefa. 

U sazivu 2016. na mestu šefa odborničke grupe bile su dve žene, dok su se 3 nalazile na mestu zamenika.

Shodno broju žena u kragujevačkom parlamentu, jasno je da su kvote dale rezultat i podstakle veću uključenost žena u političkom životu grada. Suštinski, međutim, po mišljenju sagovornica portala Pressek, kragujevačkih političarki Slavice Saveljić i Milene Stanković, žene su i dalje na političkoj margini, a vrlo često i samo broj.

- Često sam od svojih početaka pa do ovih zrelih političkih godina na sastancima bila jedina žena među velikim brojem muškaraca i u ove tri decenije mog poličkog staža nije se mnogo se promenilo, napomenula je Slavica Saveljić, predsednica gradskog odbora Socijaldemokratske stranke i bivša poslanica.

Slavica Saveljić je tokom svoje karijere bila na važnim javnim funcijama u gradu, ali i poslanica republičkog parlamenta.

- Lično nikada nisam imala problem da se izborim da realizujem stavove koje imam, ali mislim da je to i deo karaktera i ličnih osobina, dodala je.

Milena Stanković iz Stranke slobode i pravde, koja je takođe bila poslanica, ističe da je značajno povećanje broja žena u političkom životu poslednjih godina.

- Ono što mi se ne dopada je da te žene nemaju realnu političku moć, jer kao što znamo, politička moć je koncentrisana u rukama malog broja ljudi bliskih predsedniku države, a oni su muškog pola, navela je Milena.

Kada je u pitanju izvršna vlast u Kragujevcu, od 13 članova veća, samo dva resora poverena su ženama – resor zdravstvene i socijalne zaštite i resor lokalne samouprave.

- U samom Gradskom veću u skoro svim resorima tokom desetogodišnjeg mandata poslove su vodili i mušrarci i žene, bilo da se radi o poljoprivredi, zdravstvu, socijalnoj zaštiti, kulturi, obrazovanju,  uporedila je Slavica Saveljić sa periodom kada je bila deo izvršne vlasti.

Slika parlamenta i gradskog veća, rezultat su unutarstranačke organizacije. Značajno uključivanje žena u obavljanje važnih funkcija unutar stranke, nedvosmisleno će dovesti i do delegiranja žena na važne javne funkcije. No kragujevačke partije očigledno nemaju dovoljno poverenja u žene, pa tako među predsednicima odbora partija, lokalnih pokreta i organizacija imamo samo jednu predsednicu, Slavicu Saveljić (SDS). Na pitanje kako je biti jedina predsednica, rekla nam je:

- Čast mi je da sam predsednica GO SDS. Ne vidim sebe drugačija na tom mestu u odnosu na kolege iz drugih političkih partija. Ali bih volela da nas je više jer poznajem veliki broj žena u drugim političkim partijama koje imaju potrebne kvalitete da taj posao rade odlično.

Stranka slobode i pravde, takođe, veliko poverenje ukazuje ženama, rekla je Milena Stanković i dodala da je dobila priliku da izrazi svoje nezadovoljstvo i stavove o važnim pitanjma koja se tiču politike grada, ali i cele zemlje.

- Mi žene organizovane u posebno telo Ženska mreža u okviru koga dnevno komuniciramo i svakodnevno delamo“ istakla je Milena, dodavši i da oseća slobodu da inicira stvari, da se kreativno izrazi bez ikakve cenzure.

Moglo bi se zaključiti da su kvote ispunile svoju svrhu i omogućile veću vidljivost žena u političkom svetu. Međutim, važno je da žene ostvare stvarnu političku moć, sa čim su se obe naše sagovornice složile.

- Potrebno je da žene izađu iz tradicionalnih uloga prirodno im datih i da se prihvate tog posla. Baviti se politikom nije lako. Politika zahteva vreme, koje žene koje rade, koje su majke i domaćice u isto vreme nemaju na pretek, kaže Stanković.

Slavica Saveljić smatra da žene u politici, ali ostalim vidovima društvenog angažmana treba da se međusobno podržavaju.

- Verujem da žene jedna drugoj mogu da budu najbolji podsticaj i da je biti političarka jednako važno, potrebno i časno kao biti profesorka, pijaniskinja ili novinarka, zaključuje naša sagovornica, dodajući da je možda došlo pravo vreme i da Kragujevac dobije gradonačlnicu.