Savez ekoloških organizacija Srbije „Znamo da ne damo“ poziva narodne poslanike u Skupštini Republike Srbije da glasaju protiv predloženog Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi.

Vlade Republike Srbije je na sednici održanoj 9. novembra usvojila predlog Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, kojim je između ostalog, ukinut „cenzus“ od 50 odsto birača upisanih na birački spisak koji je do sada bio potreban za punovažnost referenduma.

- Referendum kao najdemokratskiji vid izjašnjavanja građana o nekom bitnom pitanju ili aktu koji se tiče svih građana Republike Srbije ne sme se svesti na to da 10 ili 20 procenata birača odlučuje o tako važnim pitanjima. Upravo zbog značaja instituta referenduma, kao i zbog pitanja o kojima se odlučuje putem referenduma, smatramo postojeće zakonsko rešenje mnogo boljim nego što je to predloženo rešenje, jer ako su pitanja toliko važna da bi se o njima referenfumski izjašnjavali građani, smatramo da je neophodno da bar 50% gradjana uzme učešće u odlučivanju, i na taj način pokaže demokratičnost društva u pravom smislu te reči, tako što će većina građana odlučiti šta je najbolje za društvo i državu u kojoj žive i rade, navodi se u saopštenju Saveza ekoloških organizacija Srbije.

Savez čine ekološka udruženja koja se bore protiv „eksploatacije i prerade litijuma, bora i prateće asocijacije elemenata, ali i svih drugih prljavih tehnologija i rudarstva opasnog po zemlju, vodu, vazduh i ukupni biodiverzitet“.

Čine ga udruženja građana „Ne damo Jadar” (Gornje Nedeljice), „Marš s Kolubare” (Valjevo), „Suvoborska greda” (Pranjani), „Eko brigada Jagodina” (Jagodina), „Neko brine za Levač” (Rekovac) i „Zaštitimo Dobrinju i okolinu” (Dobrinja), a u saradnji s timom ekološke kampanje „Marš sa Drine”.

Usvajanje predloga Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi izazvao je buru u javnosti, upravo zbog sumnje da je pripremljen kako bi olakšao proceduru za otvaranje rudnika litijuma.    

Vlada Srbije pak trvdi da će predložena rešenja omogućiti građanima „da efikasno ostvaruju svoje Ustavom zagarantovano pravo na učešće u vršenju vlasti putem narodne inicijative i referenduma“.

- Usled činjenice da je trenutno važeći zakon donet još 1994. godine, novi predlog zakona sadrži i brojna usklađivanja sa Ustavom, pre svega na planu ukidanja obaveznog cenzusa za izlazak potrebnog broja glasača kao uslova za uspeh referenduma, kao i u svrhu uređivanja svih vrsta referenduma predviđenih Ustavom, navodi se u saopštenju Vlade Srbije i dodaje da se rešenja predviđena Predlogom zakona zasnivaju na preporukama Saveta Evrope iz „Revidranog kodeksa dobre prakse u oblasti referenduma“ iz oktobra 2020. godine.

Predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić najavio je ranije da će parlament do kraja meseca usvojiti izmene zakona o referendumu, kako bi se sredinom januara naredne godine sproveo referendum o promeni Ustava.