Elektronski uređaji u Srbiji su bili u prošloj godini za 13 odsto skuplji od proseka EU i izuzimajući Island, najskuplji u Evropi, pokazuju podaci evropske statističke agencije Evrostat, piše Danas.

U Nemačkoj su ovi uređaji 15 odsto jeftiniji, Ujedinjeno Kraljevstvo je jeftinije za čak 18 odsto, dok je kod nas elektronika bila skuplja nego u Norveškoj za jedan procenat.

Cene roba i usluga u Srbiji su 2019. godini bile na nivou od 57 odsto proseka Evropske unije, odnosno roba je bila jeftinija za 43 odsto od evropskog proseka.

Međutim, naš bruto domaći proizvod po stanovniku je čak 59 odsto manji od prosečnog u EU.

U odnosu na 2012. godinu nivo cena u odnosu na EU je povećan za 4,5 procenta, a BDP po stanovniku za svega jedan procenat.

Hrana i bezalkoholno piće je u Srbiji bilo jeftinije za 22 odsto od proseka Evropske unije, dok su alkohol i duvan jeftiniji za 38 odsto, ali ipak nismo bili najjeftiniji zato što je hrana u Poljskoj čak 30 odsto jeftinija od proseka.

Kada se govori o cenama vozila nalazimo se među jeftinijim zemljama u Evropi za kupovinu, sa cenama 14 odsto ispod prosečnih.

U poređenju sa EU, ubedljivo smo najjeftiniji kada se radi o cenama u restoranima i hotelima, koje su upola niže. Od zemalja članica samo je Bugarska sa 55 odsto jeftinijim ugostiteljskim uslugama, ispod proseka EU.

Veroljub Dugalić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Kragujevcu zaključuje da ako bismo merili potrošačku snagu i primanja, život u EU je jeftiniji.