Ministarstvo zaštite životne sredine Srbije pokrenulo je od danas kampanju „Ne pali strnjiku” zbog nedozvoljenog način uklanjanja žetvenih ostataka sa njiva, što predstavlja visok bezbednosni rizik i nosi višestruke štetne posledice.

U kampanji učestvuju i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstvo unutrašnjih poslova uz podršku Globalnog fonda za životnu sredinu – GEF i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj – UNDP.

Praksa paljenja strnjike kao zastarelog načina uklanjanja žetvenih ostataka predstavlja veliki rizik po život i zdravlje građana i imovinu, nanosi velike štete poljoprivredi, životnoj sredini i prirodi, a tokom 2019. godine u Srbiji je evidentirano blizu 19.000 požara na otvorenom prostoru, saopšteno je iz Ministarstva zaštite životne sredine.

Najviše je gorelo nisko rastinje, ali u požarima su stradale i šume, livade, voćnjaci, žitarice i vinogradi, a u 2019. godini je 14 građana izgubilo život, povređeno je njih 40 i spaseno troje.

Spaljivanjem strnjike ne smanjuje se samo kvalitet zemljišta, već se požar neretko proširi na okolinu uništavajući čitave ekosisteme, ugrožavajući lovnu divljač, divlje biljne i životinjske vrste, devastirajući zaštićena područja.