Nije moguće pretpostaviti koliko će odšteta biti po tužbi građana protiv države posle vanrednog stanja, ali će sigurno biti mnogo postupaka i pred domaćim i pred Evropskim sudom za ljudska prava, navodi pravnik Ivan Ilić. Državne mere za vreme pandemije korona virusa biće analizirane, a mnoge koje su bile neophodne nisu ni donete, smatra pravnica Nevena Petrušić.

Skajp suđenja izazvala su veliku pažnju javnosti, a bila su tema i onlajn seminara o pravnim kapacitetima juga Srbije, održanom preko interneta. Docent na Pravnom fakultetu u Nišu Ivan Ilić ocenjuje ih štetnim i kaže da su pompezno uvedena i to samo za kršenje mera zabrane kretanja i samoizolacije, dok su u drugim zemljama ona uvedena da ne bi došlo do zastarevanja postupaka.

- Biće problem da li je na ovaj način prošao test prava na pravično suđenje. Ako gledamo praksu Evropskog suda za ljudska prava, tu smo na nekoj klackalici. U nekim presudama ovakvi primeri prošli su test pravičnosti, ali to su bila suđenja vezana za organizovani kriminal ili terorizam. Ovde nemamo ni jedno ni drugo, kaže Ilić.

Kolike će biti odštete

Jedno od glavnih pitanja, kako kaže, biće - da li su ljudska prava srazmerno ograničena u ovom vanrednom stanju ili je taj prag pređen, naročito kada je reč o zabrani kretanja.

- Što se odšteta tiče, ne mogu da pretpostavim kolike će biti, mogu sa sigurnošću da kažem da će biti mnoštvo sudskih postupaka posle vanrednog stanja, biće mnogo predstavki pred Evropskim sudom za ljudska prava, naveo je Ilić.

Kao bitno za one koji smatraju da su im prava ugrožena, Ilić kaže da je bitno to što Srbija nije ukinula važenje Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.

-  Neke druge evropske države su uvođenjem vanrednog stanja su i to učinile. Ne smemo izgubiti iz vida na koga teret te odštete pada - na budžetske korisnike, iz naših džepova će to sve biti plaćeno. Da li je to baš sve moralo tako ili nije, to ćemo da vidimo, to će pravosudne institucije da kažu kada dođe vreme za to, ocenjuje Ilić.

Test Evropskom suda teško će biti položen, zaključuje Ilić.

Zabrana viđanja dece problematična

Profesorka Pravnog fakulteta Nevena Petrušić podseća da Srbija nije prvi put u vanrednom stanju, ali da bi iz ovog morala da izvuče mnoge lekcije i analize. Pored mera koje su donete, naglašava da mnoge nisu, a morale su - kao što su uputstva za viđanje dece u vanrednom stanju po sudskoj odluci.

Umesto da je ministarstvo posle par dana hitno uredi to pitanje, da prilagodi sve novonstalim okolnostima, oni ništa nisu uradili. Preko 100 očeva obratilo se ministarstvu držeći se onoga što piše u sudskoj odluci, da dobiju dozvolu da odu po dete. S druge strane pitanje je gde to dete ide, koliko je to tamo bezbedno, navodi Petrušićeva.

To je jedan gde nije bilo instrukcija, a Petrušićeva kaže - bolje i loša nego nikakva.

Ni majke ne znaju da li da daju dete, a možda će sutra podleći krivičnoj odgovornosti zato što nije izvršila sudsku odluku - napominje Petrušićeva.

Online predavanje „Zloupotreba procesnih ovlašćenja i odugovlačenje postupka“ organizovano je u sklopu projekta „Jačanje vladavine prava – jug Srbije”, koji realizuju Fondacija za otvoreno društvo Srbija i Odbor za ljudska prava Niš.

Tekst prenet sa sajta Južnih vesti

 https://www.juznevesti.com/Drushtvo/Pravnici-Bice-mnogo-sudskih-postupaka-posle-vanrednog-stanja-zbog-ljudskih-prava.sr.html?