Prodaja čelika na međunarodnom tržištu pala za 100 miliona evra, što je HBIS grupu, vlasnika smederevske železare, nateralo da prepolovi proizvodnju, piše Politika.

Kvote na čelik su usporile, a pandemija kovida-19 je zakucala ekser i zatvorila proizvodnju u jednoj od dve visoke peći u smederevskoj železari. Kada je izvoz pao za trećinu, Kinezi su peć stavili u režim tihog hoda i prepolovili proizvodnju najvećeg izvoznog aduta Srbije.

Prema podacima do kojih je „Politika” došla, iz smederevske železare je u prvih pet meseci ove godine izvezeno čelika u vrednosti od 211 miliona evra, što je za oko 33 odsto manje nego u istom periodu 2019. godine. Pad međunarodne tražnje za ovim proizvodom umanjio je srpski izvoz za oko 100 miliona evra.

Kineska kompanija HBIS je pre dve godine skinula „Fijat” sa trona najvećih izvoznika, kada je smederevski čelik prodala u svetu za oko 800 miliona evra. I prošle godine, čak i kada je Evropska unija uvela kvote na uvoz čelika, smederevska čeličana se zadržala na prvoj poziciji i izvezla čelika u vrednosti oko 600 miliona evra.

– Razlozi gašenja visoke peći broj 1 u kompaniji HBIS Srbija jesu uticaj kvota na izvoz našeg čelika u zemlje Evropske unije i smanjena potražnja za čelikom na tržištu, jer su mnogi naši klijenti obustavili proizvodnju usled pandemije kovida 19 – obrazložili su u železari i najavili da će poslovanje prilagoditi porudžbinama.

Ljubodrag Savić, profesor Ekonomskog fakulteta, kaže da pandemija jeste dovela do globalnih poremećaja i, kada se udruži sa kvotama koje je Evropska unija uvela na uvoz čelika, ništa nije neočekivano.

– Ako je jedna peć na tihom hodu, to praktično znači da mogu najviše da proizvedu milion tona čelika. To će se odraziti na izvoz, ali i na rast srpskog BDP-a jer je železara imala značajno mesto u njegovom generisanju, kaže Savić.

Profesor Ekonomskog fakulteta naglašava da je u smederevskoj fabrici zaposleno 5.500 radnika.

– Da li će to imati posledice na zaposlene u ovom trenutku, još nemamo informaciju. U svakom slučaju, dobar deo radnika više nema šta da radi. Da li će oni ići na plaćeno odsustvo od 60 odsto plate ili će nekoga privremeno otpustiti, možemo samo da nagađamo. Nešto će promeniti što se tiče zaposlenih jer nije normalno da polovina fabrike ne radi, a da svi ostanu kao da se ništa nije desilo, kaže Savić.

Zbog svega ovoga sagovornik Politike, nije optimista kada je reč o pozitivnoj stopi rasta srpske privrede. Ova kompanija kontroliše trideseti deo srpskog BDP-a i njeno iskakanje iz sistema ne može da prođe bez posledica.