Nove mere pomoći privrednicima neophodne su, jer preti opasnost da veliki broj malih i srednjih preduzeća prekine poslovanje, ili da pređe u sivu zonu, jer nema odakle da plati dažbine, smatraju u Uniji poslodavaca Srbije (UPS).

- Država novim merama pokazuje da razume tu opasnost. Ono gde stvari ne idu prema očekivanjima su najavljeni krediti iz Fonda za razvoj. Zahtevi mnogih vlasnika ugostiteljskih objekata su odbijeni, a jednom broju njih još od aprila nije stigao odgovor, kaže za Biznis.rs direktor UPS Srđan Drobnjaković.

Kako napominje, država od početka kovid krize pokazuje veliko razumevanje za stanje u kome se nalaze preduzeća.

Mere koje preduzima, finansijski gledano, sasvim su u okviru onoga što su realne mogućnosti i teško je tražiti mnogo više od toga, objašnjava Drobnjaković i ukazuje da je najteže stanje u sektoru malih i srednjih preduzeća.

- Podsećam da su obaveze iz prošle godine odložene, ali one sada dolaze na naplatu. Stari ugovori sa poslovnim partnerima su završeni ili se završavaju, a novi poslovni aranžmani ne mogu da se naprave zbog situacije u kojoj se čitav svet nalazi. Ako gledamo sektorski, najteže stanje je u ugostiteljstvu i turizmu, ali i druge grane, poput putničkog saobraćaja, takođe su ozbiljno uzdrmane, navodi Drobnjaković.

On kaže da je zbog celokupne situacije predlog Unije poslodavaca da država ove godine pomogne sektoru malih i srednjih preduzeća sa tri minimalne zarade za zaposlene i novim odlaganjem poreza i doprinosa za šest meseci.

- Teška situacija je u ugostiteljstvu, zato Unija poslodavaca pokreće inicijativu da se prilikom dodele državne pomoći privredi sa hotelima izjednače hosteli i etno kuće, kao i poslastičari sa drugim ugostiteljskim objektima. Takođe smo zatražili i da se smanji zakup plovnih objekata koji su u državnom vlasništvu, a zakupljuju ih ugostitelji, naglašava Drobnjaković.