Dve trećine građana Srbije nema poverenje u zvanične informacije koje saopštava Krizni štab za borbu protiv širenja koronavirusa, a čak 73 odsto njih izražava zabrinutost po pitanju daljeg toka epidemije, navodi se u istraživanju koje je sprovela kompanija za istraživanje tržišta Valicon.

Visok i značajan je procenat onih koji predviđaju pogoršanje u pogledu razvoja epidemiološke situacije, kao i onih koji trenutnu situaciju doživljavaju kao negativnu, od kojih je skoro svaki drugi opisuje kao „neugodnu” odnosno „umarajuću”.

Da vakcina, nakon njenog pronalaska, ne treba da bude obavezna, smatra tačno četiri petine ispitanika, a zaoštravanje epidemioloških mera uživa podršku kod 61 odsto stanovništva, navodi se u petnaestom istraživanju o reakciji građana na pandemiju

Istraživanje je sprovedeno od 16. do 18. oktobra na nacionalno reprezentativnom uzorku po uzrastu, polu i obrazovanju.

- Poverenje u zvanične institucije i podatke koje na dnevnom nivou objavljuju članovi Kriznog štaba poljuljano je još od događaja u kome je iskazana sumnja u njihovu validnost. Obelodanjivanje takvih informacija kao i različita tumačenja funkcionisanja informacionog sistema koji se koristi za unos i obradu podataka u vezi sa korona virusom, uneli su visok stepen sumnje kod građana Srbije, navodi se u istraživanju.

Građani su najveću sumnju imali početkom septembra, kada je Srbija beležila značajno niži broj novozaraženih u odnosu na ostatak regiona i Evrope.

Od dve trećine građana koji su izrazili nepoverenje, 37 odsto „ne veruje” Kriznom štabu, a 30 odsto „uopšte ne veruje” u zvanične podatke koje saopštavaju nadležne institucije o broj zaraženih, obolelih i izlečenih.

Nasuprot njima, nalazi se 25 odsto onih koji veruju u njih i svega 4 odsto koji veruju u potpunosti.

Građani su izričiti i po pitanju obavezne vakcinacije protiv koronavirusa, upitani da li smatraju da vakcina u Srbiji treba da bude obavezna u trenutku kada ona bude napravljena i  zvanično odobrena, čak četiri od pet građana Srbije ima negativan stav.

- Samostalnu odluku da primi vakcinu, ukoliko ona ne bude obavezna, doneće samo 27 odsto stanovništva u Srbiji, dok se više od polovine neće odlučiti za takav korak, a svaki peti građanin još uvek nije siguran, dodaje se u pratećem saopštenju.

Trenutno pogoršanje u vezi daljeg razvoja epidemije previđa skoro tri od četiri građanina Srbije, od kojih 61 odsto smatra da ide ka lošijem, a 13 odsto ka mnogo lošijem. Poboljšanje predviđa 26 odsto građana.

Sprovedene mere u cilju zaštite stanovništva od koronavirusa kao adekvatne opisuje 44 odsto ispitanih, da su isuviše blage smatra 33 odsto, a preostali smatra da su trenutne mere previše stroge.

Pozitivan stav vlada prema dodatnom zaoštravanju epidemioloških mera usled povećanja broj novozaraženih, ali je saglasnost sa ekonomskim merama slična je kao i sa zdravstvenim.

- Većina, 49 odsto, smatra da su delimično odgovarajuće, a 26 odsto da su adekvatne, i 25 odsto smatra da su ekonomske mere neprimerene. Međutim, uprkos podršci ekonomskim merama, najveći broj građana, njih 39 odsto, kaže kako je njihova trenutna finansijska situacija već lošija u odnosu na onu pre pola godine, dodaje se u saopštenju.