Američka svemirska agencija Nasa lansirala je sondu Vojadžer 1 - 1977. godine. Sonda je pre desetak godina napustila naš Sunčev sistem i sada, 45 godina posle lansiranja, počela je na Zemlju da šalje podatke koje naučnici ne uspevaju da protumače.

Iz Nase je saopšteno da sonda Vojadžer 1 još uvek ispravno radi, ali da prispeli podaci iz sistema za određivanje položaja (AACS) ne odgovaraju smeru i orijentaciji letelice, što navodi na zaključak da izgleda nije u stanju da odredi svoju lokaciju u svemiru.

Kako prenosi Bisnis insajder, Vojadžer 1 uredno šalje podatke o svom okolnom međuzvezdanom okruženju, a antena letelice je usmerena u pravcu Zemlje.

- Ovakva misterija nije nešto neobično u ovoj fazi misije Vojadžer. Obe letelice, Vojadžer 1 i Vojadžer 2, stare su skoro 45 godina, što je daleko iznad predviđenog roka njihovog trajanja, napominje Suzan Dod, rukovodilac projekta Vojadžer u Nasinom Institutu.

U saopštenju se navodi i da se Vojadžer 2 ponaša normalno, odnosno da šalje očekivane podatke.

Sonda Vojadžer 1 je napustila Sunčev sistem i ušla u međuzvezdani prostor 2012. godine i od Zemlje je sada udaljena oko 23 milijarde kilometara. Tako je postala letelica koja je otišla u najudaljenije delove svemira do sada.

Iz Nase navode da inženjeri pretpostavljaju da navigacioni sistem Vojadžera 1 šalje nasumično generisane podatke koji ne „pokazuju ono što se u stvari događa sa letelicom”. Međutim, zanimljivo je da je antena i dalje u ispravnom položaju, odnosno da prima i izvršava naredbe koje dobija sa zemlje i šalje ih nazad.

Naučnici su takođe ukazali da problem sa navigacionim sistemom nije pokrenuo opciju „siguran način rada” (engl. safe mode), tokom koga sonda obavlja samo ključne operacije.

- Sve dok ne shvatimo šta se tačno događa, ne možemo da predvidimo da li će ovaj problem uticati na to koliko dugo će letelica prikupljati i prenositi naučne podatke, navode u Nasi.

Suzan Dod i njen tim se nadaju da će uskoro uspeti da otkriju zašto je sonda počela da šalje ovako čudne podatke i priznaje da je ovo veliki izazov za njih.

S obzirom na udaljenost Vojadžera 1, svetlost sada putije 20 sati i 33 minuta kako bi stigla do njegove međuzvezdane lokacije, tako da uzvratnoj poruci sa sonde treba dva dana da stigne do Nasine laboratorije.